Obrázek uživatele Anonym
Zadejte své uživatelské jméno pro PLAYzone.cz.
Zadejte své heslo.


Samsung Galaxy: Zapomenutý šampion

09.11.2017 - přečteno 1701x

Samsung Galaxy se o víkendu stal šampionem mistrovství světa League of Legends. Pojďme si připomenout cestu nejlepšího týmu tohoto roku. Hodně pozornosti sice sebral brečící Faker, ale na Samsungu je toho také hodně co obdivovat. 

Samsung ve skupině nestačil na Royal Never Give Up, ale jasně předčil jak 1907 Fenerbahce, tak i G2 Esports. Jak se ale Samsung dostal na samotné Worlds? I přes poměrně povedený začátek letního splitu se Samsungu v závěru ligové části příliš nedařilo. V play-off navíc naprosto vyhořel proti Fakerovi a spol. z SK Telecom T1, proti kterým jasně prohrál 0:3.

Druhý dech chytili hráči Samsungu v regionální kvalifikaci. V ní se postavili rozjetému týmu Afreeca Freecs a vypadalo to na drsný konec SSG. Za stavu 0:2 však Samsung zabojoval a v dalších třech hrách dokázal jasně dominovat. Ve finále kvalifikace pak Samsung překvapil nejen KT Rolster, ale i všechny diváky a analytiky. Proti KT totiž SSG vyhrálo 3:0 a získalo třetí korejský spot na Worlds 2017.

Ve skupině Samsung nahrál do karet analytiků, kteří na něj poukazovali jako na nejhorší korejský tým na turnaji. I když proti týmu G2 Esports dvakrát vcelku jasně vyhráli, jejich výkon ve skupině nebyl ideální. Nejen že narozdíl od ostatních korejských týmů skupinu nevyhráli, Samsung málem podlehl i outsiderům z tureckého Fenerbahce.

Proti Royal Never Give Up navíc SSG ukázalo velké slabiny a v první hře nezískali ani jeden kill. Lepší to nebylo ani ve druhé hře, kterou RNG jasně vyhrálo ve 32. minutě a Samsung ukazoval taktickou tragédii. Do zápasů v play-off tedy šel Samsung jako jasný outsider. Právě v pavoukové části ale začal Samsung ukazovat své magické schopnosti. 

Cesta skrz favority

V sérii proti Longzhu každý očekával triumf korejských mistrů v dominantním stylu. Není také divu. Vždyť LZ ukázali ve skupinách naprostou dominanci a se skóre 6:0 byli i hlavními favority na zisk celkového prvenství. Potom ale přišel absolutní šok. Samsung vytáhl pick Kennena na top a v late game na kombo Samsungu lane picky Longzhu nestačily.

To vykolejilo rozjetý vlak Longzhu natolik, že v dalších dvou hrách prohráli o poznání jasněji. Rozdílovými hráči série byli jasně solo-laneři SSG, kteří svůj nelehký úkol zvládli na jedničku a jasně přehráli favorizovanou dvojici Bbd a Khan. Ti byli přitom označováni před turnajem za čtvrtého a šestého nejlepšího hráče světa. Před nimi byli v žebříčku Riotu jen spoluhráči na botlane a Faker.

Hlavní hvězdou série byl beze sporu midař Crown, který ve druhé hře s Taliyah získal skóre 9/1/7 a ve finální hře vytáhl neobvyklý pick Lissandry. Tento pick skvěle pomohl Samsungu vynikat v teamfightech a ničit základy úspěchů Longzhu Gaming. Svými roamy po čas celé série zahrál klíčovou roli v úspěchu SSG ve čtvrtfinálovém překvapení.

Po úspěšném překonání favoritů se Samsung sám postavil do role favorita proti čínským Team WE. První hra ale byla ze strany SSG hodně nesoustředěná a toho čínský tým několikrát využil k získání výhod. Výsledkem byla jasná prohra už ve 28. minutě. Potom to ale třikrát po sobě byl zase Samsung, který od začátku dominoval.

Nejlepším hráčem série byl vyhlášen support CoreJJ, dříve hrávající za tým Dignitas v NA LCS. Samsung ale v této sérii pracoval skvěle hlavně jako tým a využíval u toho své taktické vyspělosti. V této sérii jsme jen málokdy viděli souboje pěti proti pěti. Samsung rozebíral celou mapu a hlavně skrze CoreJJ vytvářel vizi okolo důležitých objektivů, které následně čínskému celku snadno sebral.

Do finále šli hráči Samsungu znovu jako mírní outsideři. Ukázalo se, že tahle pozice jim opravdu sedí, rozdrtili SKT 3:0 a zvedli nad hlavy Summoner´s Cup. O této finálové sérii jsme psali nedávno podrobný článek který vřele doporučujeme přečíst zde

I když by se dalo rozebírat to, jakým způsobem ve hře zazářil podceňovaný marksman Ruler, znovu šlo o skvělou týmovou hru. Před turnajem byl často vyzdvihován toplaner CuVee, jako jediná šance Samsungu na úspěch. V celkovém součtu ale o sobě dal kladně vědět úplně každý hráč SSG. 

Crown navázal na formu z loňských Worlds, Ambition zase ukázal, že někdy není potřeba hrát na velké playe. Jeho chytrou hrou jasně ve finále přehrál Peanuta i přesto, že se jeho sokovi povedlo několik nádherných ganků. Kontrola vize, hlídání důležitých objektivů a shotcalling se však ukázaly jako důležitější kvality junglera na tomto turnaji.

Svou reputaci hodně napravila ale i botlajna, která byla před měsícem považována za průměr světového šampionátu, hlavně kvůli špatným výkonům ke konci letního splitu. Jak CoreJJ, tak hlavně Ruler ale ukázali, že v této metě hrát umí a svou souhrou překonali i ty nejlepší botlajny, jako Bang + Wolf, nebo PraY + GorillA. 

Je jasné, že tým Samsung Galaxy si titul mistra světa zasloužil. Jaksi na něj však bylo opomenuto kvůli Fakerovým slzám. To si tak úspěšný tým s takovým příběhem nezaslouží. Před dvěmi měsíci nikdo nečekal, že se na Worlds tahle skvadra dostane. Na cestě za vítězstvím na Worlds ale porazili top 3 korejské týmy vždy 3:0 a na mistrovství celkem ztratili v play-off pouze 1 hru. 

Přichází nová éra Samsungu? Těžko říct... Rozhodně ale bude na co vzpomínat.

Štítky:

Související články:

Nenašly se žádné související články.

Hodnocení

Váš hlas: Žádná Průměr: 5 (1 hlas)

Dosud nebyly vloženy žádné komentáře.
Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.