Zástupci gamingových portálů a organizací se sešli na MČR

21. 12. 2015 22:07
Na letošním Mistrovství ČR v počítačových hrách se kromě rozklíčování, kdo budou Mistři ČR pro následující období, rozhodovalo také o vývoji česko-slovenské herní scény. Vůbec poprvé se totiž podařilo uspořádat setkání velkých hráčů na poli gamingu u nás. 

Na letošním Mistrovství ČR v počítačových hrách se kromě rozklíčování, kdo budou Mistři ČR pro následující období, rozhodovalo také o vývoji česko-slovenské herní scény. Vůbec poprvé se totiž podařilo uspořádat setkání velkých hráčů na poli gamingu u nás.

 

Zúčastnila se jej naprostá většina organizátorů gamingových událostí a také zástupci předních týmů.

 

Náplní jednání bylo několik bodů, které by, v ideálním případě, měly posunout gaming u nás směrem kupředu a také zvýšit komfort a kvalitu pro samotné hráče. Pro jednání byl navržen tento rámcový program:

 • Sdílení banů za závažná provinění: Cheating, smurfing
 • Jednotné tresty za závažná provinění
 • Vlastníkem slotu do dlouhodobých soutěží jsou týmy, slot není přenosný (nastavení pravidla včetně výjimek)  
 • Průhlednost administrací turnajů a eliminace střetu zájmu v rámci administrace turnajů
 • Nastavení základních principů pro major turnaje (minimálně FDE, systém seedingu apod)
 • Prodiskutování možnosti založení entity, která bude mít za úkol regulovat eSports v České Republice a na Slovensku.
 • Prodiskutování možnosti pravidelných setkání vedení portálů a majitelů týmů.

Ze společné diskuse nad jednotlivými body vyplynuly závěry, které odsouhlasili všichni zúčastnění. Ti se následně ústně zavázali, že tyto body zahrnou do svých pravidel a struktur pro následující herní klání.

 

Účastníci jednání se shodli na následujícím pravidle pro dlouhodobé soutěže:

 

 • Vlastníkem slotu v dlouhodobé soutěži je organizace. V rámci tohoto pravidla nejsou omezeny přestupy hráčů na daný slot. Body mezi sloty jsou nepřenosné (pokud organizace vlastní slot se 100 body a angažuje sestavu s 200 body, zůstává jí stále pouze 100 bodů, slot s 200 body je zrušen).  
 • Přítomní organizátoři herních soutěží se dohodli na sdílení banů za zvláště závažná provinění. Tato provinění musí být podložena důkazy, nebo musí být nezpochybnitelná jinými prostředky (VAC ban atd.). Sdílení banů bude prováděno v rámci společné databáze provinění a banů.
 • Přítomní organizátoři herních soutěží se dohodli na sjednocení výše banů za zváště závažná provinění.
 • Zástupci týmů požadují:
  a.   zpřehlednění admin týmů jednotlivých organizátorů .
  b.   zajištění průhlednosti rozhodnutí admin tymů či jednotlivých adminů.
  c.    eliminaci střetů zájmů v rámci jednotlivých soutěží (členové admin týmu se nesmí účastnit soutěží apod.).

  Přítomní zástupci organizátorů se zavázali podniknout potřebné kroky vedoucí ke splnění jednotlivých požadavků
 • Zástupci týmů požadují zavedení základních standardů pro „Major soutěže“ tak, aby byla zachována atraktivita jak pro diváky, tak i pro samotné hráče. Základními standardy jsou:
  a.   klání minimálně BO3 nebo FDE systém turnaje
  b.   vyplácení výher nejpozději do 30-ti dnů od skončení finále soutěže

  Přítomní zástupci organizátorů se zavázali podniknout potřebné kroky vedoucí ke splnění jednotlivých požadavků.
 • Přítomnými zástupci organizátorů byl přijat návrh na sdílený kalendář akcí. Tento kalendář umožní v nejvyšší možné míře eliminovat termínové kolize v pořádání „Major soutěží“ a jim předcházejících kvalifikací.  

Diskuse na téma založení entity, která by měla mít na starost regulaci eSportu v rámci ČR a SR byla po dohodě odložena na případná další jednání. O tato další jednání vyjádřili zájem všichni zúčastnění.

Z výše zmíněného vyplývají závazky zejména pro organizátory herních událostí, kteří se dohodli na vzájemné spolupráci na úrovni pravidel a trestů za jejich porušení. Na základě připomínek ze strany týmů byla dohodnuta základní pravidla pro takzvané “Major turnaje”.


Aplikace všech zmíněných dohod je plně v režii jednotlivých organizátorů. Níže zmínění se k závazkům hlásí zcela dobrovolně a z vlastní iniciativy.

Věříme, že naše kroky povedou ke zlepšení kvality herních událostí a lepší přehlednosti pro širokou veřejnost a partnery gamingu u nás.

Za organizátory gamingových událostí(abecedně):
ESL.eu (CZSK), Hitpoint.cz, Lancraft, Playzone.cz, Re-Load, Topgaming.eu, forFAIRPLAY

Za gamingové týmy(abecedně):
eEriness, eSuba, eXtatus, Fraternitas, Inside Games

O autorovi:

Členem od: 3. 9. 2006
Celkový počet článků:
977
Vlastníkem slotu v dlouhodobé soutěži je organizace. V rámci tohoto pravidla nejsou omezeny přestupy hráčů na daný slot. - pri tomto bode ako bude osetrene, ze napr. 5 hracov odhraje celu sezonu dostanu sa na mcr a pred mcr manazment vyjebe hracov a hodi si tam niekoho ineho? Lebo povedzme si to otvorene sme na CZ/SK piesocku.
1 Preco by to manazment robil ked evidentne moze mat lepsich hracov na evente ako ked vezme nejakych co sa tam nedostali? To su extremne pripady, samozrejme je aj na hracoch a organizaciach aby ich mali pod zmluvami apod.
Tak jeden priklad za vsetko, berte to obrazne. Dajme tomu, ze sa esuba nedostane na MCR, ale nejaka ina organizacia sa dostane a dostane od esuby ponuku, ze si kupi slot resp. nemusi to byt ina organizacia, ale hraci si zaplatia za slot na MCR. A mat zazmluvnenych hracov je na CZ/SK dost scifi si myslim.
3 Preco by nejaka organizacia ked sa dostane na MCR predavali niekomu slot? Aku by to malo logiku? Zmluvy su scifi len dovtedy dokedy budeme vraviet ze je to scifi, uz teraz su na domacej scene timy, ktore maju zmluvy...
Body mezi sloty jsou nepřenosné (pokud organizace vlastní slot se 100 body a angažuje sestavu s 200 body, zůstává jí stále pouze 100 bodů, slot s 200 body je zrušen). Myslím, že tohle vysvětlení zmíněného bodu naprosto vyvrací možnost toho, co jsi napsal ty.
"slot s 200 body je zrušen" Možno to chápem zle ale prečo by v prípade, že organizácia A prevezme zostavu tímu B mal byť slot tímu B zrušený? Vlastníkom slotu je organizácia a nie hráči. Nemal by v tomto prípade organizácii B ostať 200-bodový slot bez hráčov? Nebolo by v tomto prípade jednoduchšie napísať len "Body medzi slotmi sú neprenosné"?
Tešilo ma zúčastniť sa tejto konverzácie :) dúfam že to povedieme niekam vyšie :)
Tady je potřeba rozlišovat organizaci a tým. Zde se předpokládá stav, že bude 5 lidí, kteří se přihlásí do ligy pod nějakým názvem např. "Pepíci". Budou tak dobří, že si vybojují play-off a bude o ně mít zájem nějaká organizace, která se se svým týmem nedostala do PO. Pokud je angažuje, nedostane se tím do PO, ale zůstane na své pozici. "Pepíci" by jako tým zanikli. Pokud by docházelo k přebírání sestavy mezi organizacemi (např. eEriness by nabrali sestavu eXtatus), pak je samozřejmě slot nepřenosný a zůstává organizaci, protože tím nedochází k zániku "týmu" registrovaného do ligy.
Výše zmíněným se chce dosáhnout vyšší stability na scéně. Zejména by se tím mělo omezit přechodům sekcí mezi x týmy, protože jim támhle někdo nabídl žvejkačku navíc. Bez ohledu na to, jestli tu žvejkačku někdy vůbec uvidí.
Malý krok pro skillera, velký skok pro scénu. :wink: Ty kolize terminů a databáze jednotná. Mel by se svaz obnovit nebo udělat asociaci. Co nejdříve.
Teoreticky je tedy mozne, ze behem roku bude jedna vitezici sestava putovat skrz 4 tymy a vsem vyhraje dost bodu na mcr, a ti si pak obsadi koho budou chtit?
Protoze to, ze se team nedostane na event nutne neznamena, ze je horsi. Mohl byt treba neaktivni apod. Zaroven ten nepostupujici team muze mit vetsi "celebrity" a tim padem i vetsi atraktivitu pro orgu. Smlouvy jsou zatim utopie..
13 Proc jsou utopie kdyz uz nektere timy je maj? Jsou utopie proto, protoze vsichni rikame jak jsou utopie...
#14 U nas jsou realne smlouvy tak pro dva teamy. Ostatni organizace a hraci nemaji co nabidnout. Uz vidim jak teamy, ktere nabidnou max dresy budou sepisovat smlouvy s hraci :)
#13,15 +1 konečne niekto, kto používa zdravý sedliacky rozum... Ono je to síce pekné, ale fakt neverím tomu, že sa teraz začnú robiť zmluvy ako na bežiacom páse. Jednoducho väčšina domácich organizácii, ak to tak môžme vôbec nazývať, nemá tým hráčom ani poriadne dlhodobo čo ponúknuť a to by ma teda zaujímalo, ako by obsah tej zmluvy vyzeral.. Prípadne, na koľko sa to bude aj plniť, je už zase debata o inom..
O co jde? Organizace má slot na MČR. Už jen to je zajímavá nabídka pro hráče aby podepsali smlouvu. Ne každý se tam dostane. Smlouva muže zaručit, že jeho snažení se zúročí. Organizace mají nástroj udržet si hráče. Ted už je to jen na nich.
Myslím si, že je jednoznačně dobře, že se takováto dohoda uskutečnila. Snad se jí povede i dodržovat. Chápu obavy zdejších hráčů, ale uvědomte si, že je to jednoznačná nutnost aby slot vlastnila organizace. Hráči možná začnou více uvažovat nad tím, zda se jim vyplatí vstoupit do té či oné organizace. PRotože jakmile to udělají, bojují v jejím jménu. To tu chybělo a hráčům bylo úplně šumák za koho hrajou. Dali si clantag a za tejden ho změnili. Pokud to teď udělají, celá jejich práce půjde do kopru. A velmi dobře si rozmyslí, jestli jít k Frantovi Ojebalovi, protože jim slibuje o mentolku víc, než jejich současnej tým a nebo neriskovat neznámou a ničím nepodloženou organizaci a být loajální. A to že s někým tým může vyje*at? Okej, tak to udělá jednou a už k němu přeci nikdo se zdravým rozumem nepůjde, nebo jo?
#17,18 Ja to predsa beriem, chápem o čo vám ide a za to palec hore, len sa mi nepozdáva ten spôsob trošku... Jednak áno, je to pekný nástroj k tomu udržať si hráčov, ale na druhú stranu, je to rovnako tak nástroj k tomu, aby teraz mohli organizácie narábať so slotom ako sa to im zachce a tým pádom sa môžu jednoducho vykašlať na hráčov a zobrať si tam niekoho úplne iného ku koncu sezóny alebo rovno na MČR povedzme, ako to bolo popísané v #1,13. Tým pádom celá snaha hráčov, ktorí spolu tvorili celok možno vyše pol roka a dosahovali ako také výsledky môže výjsť úplne nazmar. A nalejme si čistého vína... myslieť si, že k niečomu takému u nás nemôže dôjsť si vyžaduje veľmi veľkú dávku optimizmu a naivity. Riešenie popisujete vo vytvorení zmlúv. OK! Ale žiaľ, žijeme niekde, kde jednoducho nie je odkiaľ čerpať zdroje pokiaľ si daná organizácia nie je sama schopná nejakým spôsobom zohnať sponzorov, ktorí by tie zdroje či už finančné alebo do istej miery materiálne mohli poskytnúť. Z toho vyplýva to, že organizácia ako taká nemá extra dôvod tlačiť na zmluvy, keď ona sama nemá čo poskytnúť. A hráči väčšinou nie sú v takom postavení, aby si tie zmluvy mohli sami vyžiadať. Nepáči sa? Choď preč... (a slot ostáva mne, na ktorom si zahrá niekto iný) A za ďalšie dobre, tak sa natlačia do zmlúv hlúposti a teraz je otázne ako sa budú plniť... A potom čo, ťahanice po súdoch? Už to vidím... Nechcem byť skeptický, fakt sa mi celkovo tieto zmeny pozdávajú a určite to posunú o niečo dopredu, ale povedzme že by to chcelo ešte trošku prešpekulovať. Len podotknem, bavme sa reálne o domácich organizáciách ktoré tu sú, kde majiteľom je väčšinou len fyzická osoba a daná "organizácia" ak sa to tak dá nazvať často nevystupuje ani len ako o.z. a nebavme sa len o tých 4,5 ktoré možno ako tak sú schopné niečo poskytnúť a spísať aj nejaké tie zmluvy s hráčmi.
Lidi, toto ale není znění pravidla, toto je jen bod, který vysvětluje princip. Konkrétní znění pravidla a nakládání s případnými problémy je plně v režii daného organizátora! k tvému příspěvku Myslím, že zbytečně spekuluješ na teoretické bázi. Z pohledu organizace, pokud hráči vybojují postup na finalé LAN, proč bych je měnil? A za koho? Jaký by měli důvod odcházet lepší hráči k této organizaci? Když si vybojovali postup a mají vše jisté? A že by se poskládal tým, který celou ligu nehrál a teď pojede jen na finále? To je trochu divočina, ale teoreticky je to opět pro majitele slotu riziko, že tým, který ho dostal na finále potopí a vezme někoho jiného u koho neví jak vůbec může dopadnout. Každopádně se opět dostáváme k tomu, co tu mnoho hráčů ignoruje. Jak dlouho budou ochotni hráči spolupracovat s organizacemi, které kdykoli bodnou kohokoli do zad a vezmou někoho "lepšího"? Dosud se to tak děje a je to problém. Je to ale problém pouze hráčů, že to ignorují.