Jsou čeští hráči PRO?

12. 9. 2011 13:26
V České republice prý nemáme opravdové progamery. Slýcháváme, že máme pouze jakési hardcore hráče, kteří jsou schopni sem tam něco uhrát, ale slůvkem PRO se titulují spíše pro image. Opravdu si u nás na profíky jenom hrajeme nebo jsme elektronickým velmocím blíže, než se zdá? Starcraft ala Korea

V České republice prý nemáme opravdové progamery. Slýcháváme, že máme pouze jakési hardcore hráče, kteří jsou schopni sem tam něco uhrát, ale slůvkem PRO se titulují spíše pro image. Opravdu si u nás na profíky jenom hrajeme nebo jsme elektronickým velmocím blíže, než se zdá? 

Starcraft ala Korea

Foto: teamliquid.net

Jako příklad opravdové mekky profesionálního hraní se právem uvádí Jižní Korea. Tamní lid před necelými třinácti lety zcela propadl kouzlu prvního StarCraftu a udělal si z něj něco jako národní sport. Z těch zvláštních lidí, kteří nechodí na světlo a u nich v pokoji to vypadá (a nejspíš i voní) jako v borgské krychli, se během let staly celebrity. Nehýčkají si je už jen výrobci hardwaru a softwaroví distributoři, ale i módní návrháři. Tisíce fanoušků jim na turnajích padají k nohám, fanynky si tapetují pokoje jejich fotografiemi a televize vedou nemilosrdné bitvy o to, kdo bude vysílat finále místní ligy.

Jihokorejští hráči proto u svých evropských a amerických protějšků vzbuzují závist. Podle veřejnosti totiž nejsou „tak trochu blázni“, ale spíše něco jako národní hrdinové. Realita jejich životů je ale o poznání tvrdší. V Jižní Koreji se totiž řeší takové problémy, jako zneužívání profesionálních hráčů a jejich pracovní práva. Cesta ke slávě je pořádně trnitá.

Ti nejnadějnější mohou za paušální poplatek nastoupit do akademie některého z místních top týmů, kde celé dny a noci trénují. Podle toho, jak jsou úspěšní, pak postupují do „lepší společnosti“ a jsou tak v několika fázích vystavováni stále větším nárokům. Na nejvyšších příčkách už „učni“ dostávají jakýsi plat a čekají na draft do áčka, mimo tréninku ale mají opravdu čas jen na biologické potřeby.

Opravdové hvězdy pak fungují skoro jako stroje. Jejich chlebodárci, powerhousy s rozpočty převyšující pražskou Spartu, chtějí za své peníze maximum. Trenéři nutí hráče trénovat zhruba 13 hodin denně po 6 dní v týdnu, znemožňují jim sociální život a vlastně jim nedávají ani možnost utratit statisíce dolarů, kterými je všechna ta dřina vyvážena.

Amerika PRO bussiness

Trochu mírnější je situace v USA. Američané sice také mají silně vyvinutý smysl pro peníze, ale také pro lidská práva. Když se tu někdo vyloupne na světlo reflektorů, pak pravděpodobně proto, že je opravdu dobrý a ne proto, že mu za zády stál šílenec s bičem. Dokonalým příkladem je Johnathan Wendel, známý také jako Fatal1ty.

Foto: dignews.com

Když v roce 1999 začínal, neměl nic. Nic než vizi a 500 dolarů na vstupné na Frag 3 v Texasu. Tam ukázal, že Quake 3 má v malíku a domů jel se čtyřmi tisíci dolarů. Ty svůj motivační efekt naplnily vrchovatě – Fatal1ty se do toho opřel a během let vyhrával prakticky všechny velké turnaje. Kombinace talentu a píle jej usadily do křesla nekorunovaného krále Quake 3, Quake 4, Painkilleru a UT2003. Opravdovým ternem ale bylo jeho motto „oplácej hraní to, co ti dalo.“ Jinými slovy, zorganizoval hvězdný showmatch přímo na Velké čínské zdi, v průběhu kterého mělo několik pečlivě vybraných progamerů za úkol porazit jej. Ohromně vyhypovaná exhibice s výhrami ve statisících dolarů mu umožnila navázat kontakty se silnými partnery a založit vlastní společnost.

V současnosti už Wendel nehraje. Živí jej špičkový herní hardware. Produkty společnosti Fatal1ty zpravidla patří k tomu nejdražšímu, co se dá na pultech obchodů s výpočetní technikou najít. Do určité míry měl ale Fatal1ty štěstí. USA jsou megalomanská země, která ráda riskuje a rychle přijímá novinky. Okusil zkrátka, co je to american dream.

Nudná Evropa

Foto: Playzone.cz

Starý kontinent by mu to asi neumožnil. Ten k progamingu přistupuje s chladnou rozvahou. Žádný bleskový přechod k novým platformám, žádné velké šou. Pěkně pomalinku, občas přebrat trend ze zahraničí, držet se toho co funguje a těm příliš odvážným občas zatnout tipec, třeba krachem. Záliba v počítačových hrách je vnímána spíše jako dočasná hloupost, která ty děti snad jednou opustí. I tady ale máme své hrdiny. Ať už se ale jedná o hvězdu SK-gaming Spawna nebo například Kazzidy z dámské sekce fNatic, oba se shodují na jednom. Než se dostali tam, kde jsou (byli), trvalo to roky a ani pak nebyli bohatí. Ke svému hraní si museli dlouho přivydělávat, rodiče i kamarádi je odrazovali. Možná proto většina hráčů čas od času zauvažuje o odchodu a nakonec skončí daleko od her. 

Česká Republika a Slovensko nejsou výjimkou. Michael „Giacomo“ Hladík, možná nejznámější český hráč, v rozhovoru pro Gamepark před třemi lety řekl, že si hraním za čtyři a půl roku vydělal něco mezi půl milionem až milionem korun. To s vidinou každodenních tvrdých tréninků není mnoho. Nakonec se i on, podvědomě věrný evropské mentalitě, rozhodl odejít a věnovat se věcem, které mu přinesou více peněz a možná i klidu. Hráče, kteří jsou schopni vyhrávat velké turnaje a je o ně zájem v zahraničí, máme dodnes. Těch, kteří trpělivě pracují na svých výkonech, není málo a s jistotou jednou zazáří. Ale to, že nesmrkají do Masaryka, není důkazem jejich neprofesionality.

Čeští hráči přemýšlí podobně jako jejich zahraniční kolegové, musí stejně tvrdě trénovat, potřebují stejnou dávku talentu. Jen společnost kolem nich je jiná. A možná za to buďme rádi.

O autorovi:

Členem od: 24. 1. 2009
Celkový počet článků:
30
s tou "nezdravosti" bych to nejak neprehanel kdyz vezmu na druhou stranu kluky co cca od 10 let hrali ligovej fotbal tak radsi pullitry a ohnuty zada nez x krat operovany nohy a v 18 vyhled na invalidni duchod...
Jasne že sú cz hráči PRO ale zapomnelo se i na slovákov tí sú na tom rovnako :) večšina cz/sk si myslí že sú pro a menšina sú PRO :D
A v jiných odvětvích jsou na tom profesionálové jinak? Myslíš, že člověk, který hraje 35 let fotbal na nejvyšší úrovni je posléze použitelný? Samozřejmě, že "důchodové symptomy" budou jiné, ale výsledek stejný. Žádnou fyzicky náročnou práci prostě už dělat moci nebude. To je daň za extrémní tréninky. Jinak článek moc hezky napsaný i zajímavý, přestože, jak řekl Man1, shrnul pouze známá fakta. Ale třeba je někdo nezná. :good:
#21 to je pravda zatím co počítat mi nic nezníčil, tak nohu už kvůuli fotbalu operovanou mám :D, ale radši 3x zníčenou nohu než ztratit spoustu času u počítače.. Ten ti nikdy nenahradí to co ti dá zábava na kterou si můžeš šáhnout
titulek celkem zavazující. jestli sou nasi hraci pro sem se sice nedozvedel ale jinak hafo nice
Oh, nečetl jsem celou diskuzi a koukám, že mě někdo předběhl. :) #24 Tady nejde o zranění, ale o celkovou únavu organismu.
cekal jsem ceske top hrace, minule reason gaming (css), byvale powergaming(cod4), krysa(ql), predy(sc) atp.. jaky maji moznosti a neco o nich, ne to co uz vsichni vime...
Chtěl sem navázat na některé diskuse z poslední doby a ukázat mentalitu jednotlivejch kontinentů. Poukázat na to, že naši progameři (čeští i slovenští) ve skutečnosti jsou PRO a to, že nejsou vázáni tak silnými kontrakty neznamená, že jim chybí to, co z hráčů profíky opravdu dělá. O slavných domácích jménech se mi po pravdě moc psát nechtělo, protože už jsem o nich psal Xkrát. Například ty poměry v korejských týmech mi, subjektivně, přijdou mnohem míň omletý, než třeba reason, resp. někdejší eSuba, nebo PWR, krysa a další. Vycházel sem navíc z předpokladu, že na PZ, která je už od dob Soptíkova pařeniště doménou hlavně CSkářů, nebude tolik lidí, kteří znají poměry v korejských StarCraft týmech :-).
Jsou čeští hráči opravdu PRO ? Nejsou. To ale neznamená že nehrajou na top úrovni. Nehledě ktomu že každý chce být "pro", bohužel už málo kdo je ochotný něco udělat. Když jsem začínal hrát competitive, tak to bylo s poměrně random CZ/SK teamem a nedávali jsme si to špatně. Pak jsme v turnaji narazili na tehdejší Verya.Dota (idefix, rejd , gejny ... ) a dostali sme naprdel stejně jako celá HoN scéna. Všichni měli o hodně víc zkušeností než my a ten skill se pohyboval někde jinde. Tak jsme začli víc trénovat a víc to hrotit( v té době víc trénovat a víc to hrotit: 2x hrát o víkendu v 5ti ). A zase sme dostali na prdel. Tak jsme složili nový team a začli trénovat 3x týdně. Nešlo to zas tak špatně ale stejně jsme prohráli. Tak jsme to začli hrát 5x týdně a koukali se na replaye lepších hráčů( Fnatic MSI , DrDz ). A světe div se my sme vyhráli turnaj ( Tenkrát nějáký grunex cup ). Poté jsme se rozpadli ( tehdejší yakuza ). Polovina šla do eErines a polovina do Cracked-Gamers. Trénovali ( cracked ) jsme 3x týdně a hráli docela dobře na české poměry. Ale pro světovou scénu jsme byli Horní Dolní z pralesní ligy. Po pár měsích neúspěchů na světové scéně jsem ( Smudla ) složil evropskou sekci (Švéd, 2 dánové , angličan ( číňan v anglii), holanďan) Trénovali jsme každý den 2 hodiny a o víkendu někdy i 6-8 hodin. Fetovali sme to hrozným způsobem... Ale najednou jsme byli top.16 world. Poráželi sme teamy jako KD-Gaming nebo LIONS Esports. A všechno fungovalo. Bohužel evropská sekce pod českým multigamingem, kde evropští hráči nemají jinou zárukunež slovo leadre sekce a slovo majitele teamu nefunguje zrovna dobře... Takže sekce se rozhodla z Cracked-Gamers odejít a já zůstal sám. Vytvořil jsem novou "all-stars" sekci a světe div se ono to taky funguje. Přemluvil jsem Idefixe z eEriness aby hrál s náma, napsal Shachlovi(RU) , který hrával za Phb - Phenomenal boys alias. Empire Gaming. Shachlově kamarádovy bafíkovy( Ukr ) který hrával za Phb a Cats gaming (top 20.world ). Hráli jsme pouze jeden tréning a to ve 4 s ringrem. A šli jsme hrát MSI BEAT IT #4. Kde jsme porazili xFin(top5. world). Bohužel v další hře těžce selhal ringer Pash- Ex.KD-Gaming a tak jsme vypadli z kvalifikace. Naštěstí tento týden se hraje ještě jedna kvalifikace kterou budeme muset vyhrát abychom se na DH dostali. Všechno budeme streamovat a odkazy budeme dávat na FB cracked. Tak nám držte palce ať Český "PRO"Gaming vzkvétá.
Vzdycky je to otazka penez. Ono treba u nas je to tezky. I kdyby byl dostatek klanu hracu schopnejch konkurence na celosvetovym poli, nikdy tu nebudou takovy penize jako v Asii nebo Americe, protoze sme proste malej stat. Mame relativne malej trh na to, aby byl nejak vic atraktivni pro sponzory. Jeden-dva profesionalni klany(plus par uspesnych jednotlivcu ze solo her) je tak maximum o cem se da uvazovat, zbytek je zavislej na pasivnich formach sponzoringu. Precejen by to chtelo vetsi medializaci. Jinak treba v Nemecku uz docela esporty vali. Eurosport vysila reportaze z akci. Bohuzel u nas ticho po pesine a kdyz uz neco, tak kvalita nulova coz nepusobi zrovna seriozne. Je to pomerne mladej sport, az budeme stari dedci tak to bude uplne nekde jinde(budem vzpominat o hulce s tresoucima rukama jak sme hrali jednasvestku :op).