ptex: "Svůj názor nezměním..."

4. 11. 2012 19:12
Zavzpomínejme ještě jednou na nedávné MČR 2012, které nám přineslo řadu skvělých zápasů očima obhájce titulu z roku 2011 Petra "ptex" Tomáška. Jak se mu hrálo na turnaji, který byl do budoucna jeho posledním?Vůdce klanu inFernity známe především jako ikonu týmu eXtatus, to když v roce 2011 válcoval on a jeho tým všechny své soupeře. Nikdo před nimi nebyl v bezpečí a na jejich skvělou formu dopláceli i do té doby neporazitelní "eSubáci" v čele s Tomášem "oskar" Šťastným. Jejich vytříbený talent a skvělé načasovanou herní pohodu korunovala zlatá medaile na MČR 2011.

Zavzpomínejme ještě jednou na nedávné MČR 2012, které nám přineslo řadu skvělých zápasů očima obhájce titulu z roku 2011 Petra "ptex" Tomáška. Jak se mu hrálo na turnaji, který byl do budoucna jeho posledním?

Vůdce klanu inFernity známe především jako ikonu týmu eXtatus, to když v roce 2011 válcoval on a jeho tým všechny své soupeře. Nikdo před nimi nebyl v bezpečí a na jejich skvělou formu dopláceli i do té doby neporazitelní "eSubáci" v čele s Tomášem "oskar" Šťastným. Jejich vytříbený talent a skvělé načasovanou herní pohodu korunovala zlatá medaile na MČR 2011.

Následný přestup pod křídla eSuby se ale pětici hráčů nevyplatil, pohoda, která v týmu doposud byla se vytratila a rozebrala vnitřní vztahy v ose ptex-Superstar-PetrD. Bývalý kapitán si pak dal dlouhou pauzu, začal se věnovat sám sobě a vrátiil se ještě silnější, než kdy předtím. V novém uskupení začali porážet soupeře a vše vyvrcholilo vítězstvím na LanCraftu, Quietus Day a třetím místem na MČR 2012, tentokrát už v legendární sestavě.


Vítězná sestava na Quietus-Day

Takže začnem asi tim nejzákladnějším, jaký jsou pocity po MČR?

Hehe, pocity se trošku postupem času změnily. Ale kdybych měl popsat ty prvotní hned po skončení MČR a den poté, tak to byl takový mix smutku, zklamání, pyšnosti, nostalgie a nakonec spokojenosti. Smutku z toho, že mě už nečekají další víkendové akce u podobných turnajů, s kupou hlášek, zábavy a vypitých piv s klukama od nás z týmu a pár dalších přátel mimo tým. Zklamání z třetího místa, pyšnosti na to co jsme dokázali obracet, nostalgie na všechny turnaje a soutěže v minulosti a nakonec spokojenosti z toho, že se mi nakonec vlastně podařilo získat medaile skoro na všech typech turnajů v cs 1.6 v Česku a na Slovensku. Ale teď už na to moc nemyslím, hledím do budoucnosti, což je zařizování bytu, škola a bejt opálenej,namakanej (smích).

Doufal jsi v lepší výsledek? Co si říkal soupeře?

Rozhodně jsem v něj doufal, či spíš věřil, že to bude obhajoba. Soupeři kvalitní, věděl jsem, že např. eEriness jsou za poslední rok a půl dost sehraní a i dávají pecky. Pecky jsem čekal i od oskarovo týmu CSERVERS a wrAth, víc jsem čekal od eSuby - ale to asi každej. Přišlo mi, že v loňském roce byla konkurence větší... Divný, že jestli to tak bylo, tak letos jsme dostali čočku a vloni to vyhráli (smích), asi jsme už dědci, jako vloni petrasovci..

Pozastavuješ se i nad loňským rokem, vidíš tam nějakej rozdíl oproti letošku? Chtěli jste opět vyhrát, nicméně jste jeli ve staré sestavě, zatímco loni jste byli takovej "mix", kdy se k Vám přidal selby.

Jo jak jsem říkal, podle mě vloni bylo víc kvalitních týmů a co se týče rozdílu v naší hře nebo sestavě, tak minulý rok jsme byli v takové euforii, vyhrávali jsme spousty turnajů a rozdávali kraviny, navcíc stejně se od nás nic nečekalo - to nám asi svědčilo. Kdežto letos se od nás už čekalo vítězství. Na tohle moc nevím co říct, prostě vloni nám to víc sedlo, určitě to nebylo tím, že by místo selbyho byl letos Logen, tak to nedopadlo. Spíš tam teďka trošku chybělo to nadšení a ani radši nebudu mluvit o tom, že minulej rok mi nikdy nedalo tolik práce někoho trefit jako letos.

Co jste si před turnajem říkali v týmu? Došlo na nějaké hecování?

Hlavně ať to zbytečně nehrotíme a hezky kolo od kola, zápas od zápasu jako za starých časů a tenhle poslední turnaj si užít. Docela to šlo, i když dost možná jsme si víc užili ty večery, který se turnaje netýkaly (smích). Na hecování došlo pak při otáčení zápasů, kterých bylo nespočet - kdo neviděl, neuvěří, ale tohle jsem asi nikdy nezažil. Každou mapu prohrávat od začátku o 6-7 bodů a pak to stejně otáčet. Škoda, že jsme na to dojeli v zápase o postup do finále.

Prováděli jste neskutečné obraty, kdo myslíš, že za ten rok a půl od posledního MČR z Vaší čtveřice (Star, ppk, ty, PetrD) se nejvíc zlepšil? A s kým si myslíš, že byl zápas nejvyhrocenější a nejlepší? Který sis nejvíc užil?

Určitě Superstar, neříkám, že vloni hrál zle, nebo tak něco. Ale letos, nejen na MČR, ale na všech turnajích předváděl neskutečný věci a ve spoustě zápasů nás táhl. Ppk šel určitě za tu dobu taky o něco nahoru, ale to byl podle mě náš nejlepší hráč už od složení týmu. Já s Péťou jsme tam, abychom si odehráli to svoje. Já říkám taktiky, on zas řeší všechny situace, kdy to není 5v5 a oba dva spíš děláme podporu s granátama a házením zbraní právě těm bláznům, přičemž sem tam taky přidáme nějakou povedenou mapu.


Na nevydařené štaci v eSubě

A co zápasy? Jak se Vám z tvého pohledu vydařila skupina?

Jo ty zápasy, no já si nejvíc užil asi zápas s eEriness v play off. Prohrát dost jednoznačně první mapu, na druhé to otáčet z 0:6 na asi 16:13 a na třetí opět z 0:6 na 16:14 je docela o nervy. Ale se šťastným koncem, navíc zápas byl dost vyrovnanej i co se týče samotných kol. Hodně krát to bylo o jednoho, dva hráče, takže ten jsem si asi užil nejvíc. Skupinu jsem bral spíš na rozehrání, ale jsem spokojenej, že jsme otočili zápas s CSSERVERS, kteří to pak vyhráli, takže jsme je jako jediní na turnaji porazili. Naopak jsme ve skupině prohráli s eeriness a ti pak skončili celkově čtvrtí, to aspoň ukazuje, že ve skupinách většinou stejně o nic nejde a rozhoduje se až v play off. Na posledním MČR jsme taky ve skupinách asi 2x prohráli a pak to celé vyhráli.

S jakým pocitem si šel ty sám do play off? Tušil si, že eSuba vypadne tak brzo a že by se tak dopředu mohli dostat "oskarovci"?

No od eSuby jsem tohle nečekal, však tam byl selby!! (smích) Ale holt se asi nezadařilo. Já šel do play off s myšlenkama na to, že to budou moje poslední zápasy a že ať už se budou jakkoliv vyvíjet špatně, tak je nesmím pustit. A z tohohle hlediska se to docela povedlo a nakonec jsme mohli odejít se vztyčenou hlavou. Od CSSERVERS jsem čekal určitě bednu a vyhráli zaslouženě, to je třeba uznat. Nás ve finále horního pavouka přejeli a stejně tak všechny ostatní, holt člověk může dělat cokoliv, ale když tě soupeř takovým způsobem přestřílí, tak tě většinou stejně nic nezachrání. Velká škoda je, že jsme neotočili zápas před finálem, kdy jsme to dotáhli z 6:14 na 14:14 a pak nedali poslední dvě kola. Sebevědomí po takovém obratu by nás na pódiu dostalo do varu a podle mě by s náma měli hodně co dělat. -

Předturnajové prognózy zrovna CSSERVERS nijak nefavorizovali, myslíš, že hlavní roli tam hrál právě oskar?

Co jsem sledoval oskarovo výkony na MČR, tak rozhodně. Nechci snižovat nějak výkony ostatních, ale oskar je prostě na jiné úrovni než většina hráčů u nás a to opět dokázal. Nebýt jeho, nevěřím, že by vyhráli.

Říkal si, že je MČR tvoje poslední akce u nás, chystáš se do budoucna své rozhodnutí nějak změnit? Proč ses tak vlastně rozhodl?

Ne ne, já měl sice nedávno více jak půlroční pauzu, ale oficiálně jsem doteď kariéru nikdy neukončil. Ale teď už ten čas konečně nadešel. Nikdy neříkej nikdy, třeba v budoucnu bude nějaká akce, kde se sejdou hráči jednašvestky a já si tam rád přijedu zahrát a zavzpomínat. Ale na úrovni kompetitivního hraní určitě ne. Zaprvé ta hra končí a nahrazuje jí novější verze a zadruhé už více jak rok přemýšlím, že skončím. Nebýt touhy obhájit titul z roku 2011, tak už tu asi rozhovor neděláme. A důvody? Už delší dobu jsem CS-ku nedával ani polovinu toho co, když jsem byl mladší a nevěřím, že kdybych tomu nezačal dávat zase víc, tak bych se dostal v CS:GO na úroveň jako v CS 1.6. Sice mi ta hra, aspoň ze začátku, docela šla a mám tam více než solidní základy, ale prostě člověk z toho opravdu vyroste, změní priority a hraje pak už jen kvůli té partě, co zná léta. Ono je poznat, když to člověk před dvěma lety skládal hlava nehlava a bylo mu to celkem jedno. Věřil si, že to dokáže urvat a naopak teď místo aby ze soubojů odcházel nepošramocen, odchází neustále skoro mrtvej.

Zkoušel si CS:GO? Nijak tě to neláká tedy? Je něco, co by mohlo změnit tvůj názor? Co na tvůj odchod říkají kluci? Chystají se hledat náhradu nebo?

Zkoušel no, s pepkem jsme párkrát polovili nějaký soupeře, i když jsem si při tom tu hru pořád nastavoval (smích). Ze začátku se o tom uvažovalo, ale nakonec ne. Přijde mi, jako bych chtěl pokračovat jen kvůli těm akcím a lidem od nás z týmu a to nestačí. To by sice akce byly, lidi z týmu taky, ale mě nebaví prohrávat. Názor už nic nezmění, mám dost jiných plánů a ty mi přijdou už o dost zajímavější. Oni asi taky nebudou pokračovat, Superstar i PetrD mají určitě podobný názor jako já. Logenek a pepek jsou sice mladší, ale co vím, tak u logena to zatím na pokračování nevypadá a pepek to hrává. Tomu bych to přál, od chvíle co mi tehdy psal jeho starší bratr ať ho vyzkouším, že hraje docela slušně, jen potřebuje trošku vypilovat, se z něj stal neskutečnej tahoun. Už dávno to není ten prcek, pro kterýho jsem tehdy byl idol (smích). Pro mě je to nejlepší hráč, se kterým jsem měl šanci hrát v týmu a věřím, že když se dostane do správnýho týmu, podobnýho tomu našemu, tak v cs:go bude ještě lepší než do teď v CS 1.6. A to nemluvím jen o turnajích u nás, ale i světových.

Zkusil ses o tom pobavit s hráčema, přemlouvali tě nějak, abys zůstal a hrál nadále? Co si myslíš o nýnější situaci v 1.6 a CS:GO?Sledoval si turnaj v CS:GO, kde dominovali slovenští hráči?

Určitě jsme se o tom bavili dost, ale přemlouvat určitě ne. Nejsem jedinej od nás, kdo už dál pokračovat nehodlá. Situace je jasná podle mě, 1.6 jako turnajová hra končí, budou se hrát maximálně na publicu, nebo nějaká jedna online liga pro zábavu. Všechny profi ligy, turnaje a další budou v GO. Ale asi už je na čase, nemůže se hrát pořád ta, ačkoliv legendární, ale přes 10 let stará hra. No skoro jsem to nesledoval, nevím, jestli dominovali, ale maj našlápnuto pěkně, určitě jim pomáhají zkušenosti GuardiaN-a z CS:S. Uvidíme, jak si pojedou v budoucnu.

Chystáš se od hraní nadobro upustit, nebo se zde budeš pohybovat v nějaké funkci? třeba manažera týmu?

Haha, no je pravda, že mě baví dělat rozhovory, fotit se a další věci, hlavně u těch rozhovorů si toho hráči museli za ty roky všimnout (smích). Ale na nic podobného se nechystám. I když.. Jelikož jsem dělal v týmu taktiky, tak třeba trenér nějakého holčičího CS:GO týmu? I když to taky ne, jediný co bych je v tý hře naučil, by byla dobrá nálada a jak hrát inferno - všechny ostatní mapy jsme na MČR prohráli (směje se). To by nebyl dobrej kauf, takže se radši budu už do budoucna od hraní držet dál, nahrál jsem se dost.


Vítězná MČR 2011 sestava - selby, ppk, Superstar, Petr.D a ptex

Když už se tedy blíží tvůj konec, ohlédneme se zpět, který okamžik kariéry považuješ za největší a nejvíce emotivní, kromě vítězství na MČR?

Páni, je to zajímavý na to takhle zavzpomínat...hodně si pamatuju, když jsem byl na svém prvním živém turnaji tuším v roce 2008 v Battlezone v Praze (už tehdy jsem hrál se Superstarem a e-Xitem). Postoupili jsme ze skupiny na druhém místě a pak v play off vedli 5:0 proti rasanovi,efronovi a spol. v tý době pro mě hvězdami a modlami. No a.... tím pohádka končí, dostali jsme 5:16 (směje se). Pak na svou první "bednu" a to druhý místo na QD 09 a obrácení výsledku z 6:12 asi na 16:13 v semifinále, to bylo úžasný. Navíc na téhle akci jsem poprvé poznal pepka, mého budoucího dlouholetého a důležitého spoluhráče. Na tyhle dvě akce mám dost živý vzpomínky, ale asi nejemotivnější, když teda nebereme MČR, tak to bylo, když jsme vyhráli 1.GIGABYTE ligu. Tehdy prostě jsem z toho byl fakt hotovej upřímně, že jsem hned volal jsem domů mámě, přítelkyni. Zaprvé jsem i já dával strašný bomby a prakticky většinu soupeřů jsme tam solidně přejeli. Navíc to byla moje první vyhraná akce a hned taková. Takže to bude asi tohle, tam jsme měli stejnou sestavu jako letos na MČR. Ještě jestli můžu doplnit...emotivní bylo i WCG 2011, když jsme tehdy před turnajem v týmu vyměnili duo Superstar a PetrD. Tohohle kroku zpětně dost lituju, litoval jsem ho v duchu už tehdy, no nakonec jsem si ten turnaj pak pěkně vyžral do dna. Dobrý ponaučení do života, jsem moc rád, že nám to pak kluci odpustili a ještě jsme si spolu pár turnajů vyhráli.

Na GIGABYTE lize jste ještě reprezentovali eXtatus, letos jste na MČR jeli za iNfernity. Myslíš, že eXtatus budou nadále ve tvém srdci mít spešl místo? Když se podíváme ještě zpátky, jak bys hodnotil Váš přechod pod eSubu po vyhraném MČR? Nemyslíš, že Vám to uškodilo? (otázka psaná ve chvíli, kdy dopisoval dodatek k předešlé otázce)

No tak to hezky vyšla další otázka, docela se to týká mého doplnění. Rozhodně eXtatus bude mít u mě speciální místo, mám tu kupu dresů z různých týmů a mezi nima i ten, ve kterém jsem vyhrál MČR 2011. Ten pro mě bude mít největší hodnotu. Jak už jsem psal někde výš, je lepší, když hraješ a nikdo od tebe nic nečeká, když jsou favoriti jiní. Po přechodu pod eSubu, jsme se sice dostali k lepšímu zázemí, ale vytvářeli na sebe na každé akci, zápase tlak. Navíc tehdejší eSubu to nakoplo a místo abychom jí dál poráželi jako před tím několikrát za sebou, se situace vrátila zpátky a eSuba začala opět dominovat. Co se stalo pak, jsem psal v tom doplnění nahoře.

Uznání, že to nebyl šťastný krok prorokovali i zástupci komunity, načež ty ses pak stáhl do sebe a nehrál si. Jak si ten čas využil?

Stáhl no, tak jak by ses cítil ty, kdybys vyměnil dva kamarády nejen co se CS týče za někoho jiného? Ještě před, do tý doby, asi největším turnajem v našich kariérách - o postup na WCG do Jižni Koreje. I když podle mě by se ta sestava stejně neudržela, ale tohle je už věc jen mezi lidma v týmu... I komunita měla stejný názor a já pak na turnaji osobně vyhořel jak papír, byl jsem, co se týče hry, rozhodně nejhorší hráč ze všech a jak jsem řekl, už jsem tu hru nechtěl ani vidět. Po turnaji jsem pak jel s přítelkyní na Mallorcu a podruhé zkusil vysokou školu, tentokráte úspěšně. A dělal všechno, co se netýkalo hraní.

Kdy se to v tobě zlomilo a rozhodl se zase vrátit ke kompetitivnímu hraní? Vyříkal sis to pak s Petrem a Stárem?

No stan,j0sse a gio hledali někoho, s kým by se dalo hrát a vyhrávat a chtěli ppka. Ten ale údajně nechtěl hrát beze mě. Snad by o mě měli zájem i tak. No a pamatuji si jak mě přemlouvali a já si nechal asi týden na rozmyšlenou. Nakonec jsem nechtěl končit tak strašně jako tehdy na WCG kvaldě a rozhodl se ještě něco vyhrát, tak jsem kývnul a hned asi měsíc na to jsme vyhráli Lancraft Autumn a mě to opět celkem bavilo. Se Starem jsem se bavil i po té události, i když bylo poznat, že to není jako předtím. Ale přeci jen jsme se v tý době znali už léta. To s Peťou to bylo horší a nečekal jsem, že mi to v budoucnu odpustí. Nejsem si úplně jistej, jak se to pak začlo urovnávat, podle mě díky občasnýmu 4fun hraní na U2 s Anonymními Alkoholiky, kdy jsme s Péťou párkrát zahráli, pak si z toho občas udělali i legraci a snad jsem se jim i zpětně omluvil. Když jsem pak měl od začátku roku 2012 do nějakýho června opět pauzu, tak se začala rodit myšlenka na obhajobu titulu a dali jsme to zas dohromady.

Jak moc si doufal, že byste mohli vyhrát? Přišla myšlenka, že pokud vyhrajete, nemusí to být poslední turnaj ever?

Já jsem věřil, že to vyhrajeme. Tak sice v tý době ještě nebylo venku nový CS, tak nebylo jasný, že tahle hra skončí, ale i tak jsem se už necítil na to hrát dál. Už tehdy jsem měl za sebou dvě herní pauzy a všechno směřovalo opravdu spíš k tomu, že to bude poslední turnaj.


Na MČR 2012 - 3. místo

Pouze ti nejlepší odchází na vrcholu, ty jedním z nejlepších jsi. Máš nějakou radu pro mladší hráče, kteří se chystají vydat na herní dráhu?

Určitě je to docela o pokoře, když jsem začínal a tehdy ničil 1v1 2v2 turnaje v AIM, tak jsem si o sobě myslel bůh ví co nejsem (směje se). Pak přišel 5v5 zápas a dostali jsme kotel. Někde se to pak zlomilo a já přestal bejt dítě a začal se víc zajímat o tým jako celek, sice už to nebylo, že bych v těch zápasech nastřílel třicítku jako předtím, ale vyhrávali jsme. Nakonec jsem sice skončil jako tactic leader a dobrej jsem ve hře byl jen jako support nebo na rozhovory po zápasech, ale vyhrávali jsme turnaje. A o tom to je... Když se někdo vydává na herní dráhu v něčem, kde stačí jeden hráč, ty starcrafty, fify a nevím co, tak je to asi o trénování. Ale když v něčem na co je potřeba 5 lidí, tak je to nejen o tom co člověk trefí, ale jak pomůže týmu. Proto nechápu lidi, co pořád vidí dreamteamy v pěti hlaverech - ok většinou třeba jeden turnaj zazáří, ale další turnaje se na ně týmy líp připraví a nedají jim šanci. Kolikrát sám radši hodí jinýmu zbraň a sám jde eco, protože ví, že toho ten dotyčnej trefí víc. Kolikrát si navzájem nechají spoluhráči defuse, aby ten s horším skore poskočil v tabulce a hrál uvolněněji. Nevyčítat někomu, když něco zkazí, když mu to nejde, radši ho podpořit, protože pak může přijít kolo, kdy on zachrání tomu týmu celej zápas. Nevšímat si na zápasech lepších týmů toho kdo kolik dal hlav, ale jakej hodil spoluhráčovi flash, vnímat souvislosti. Hrou se bavit, s lidma z týmu se bavit i mimo hraní. Nemyslím si, že bych byl nějak extra vyjímečně dobrej hráč, ale týmy pode mnou vyhrávaly, tak snad to nebylo tak špatný... třeba jsem jen měl štěstí na nejlepší spoluhráče.

Když už ses tedy rozhodl, že skončíš, připravil sis na tuhle chvíli i nějaká speciální závěrečná slova?

Asi ani ne, myslím, že těch slov jsem napsal dost. Snad to někdo vůbec dočte, i když ode mě jsou už zvyklí. Rozhodně jen děkuju všem co nám, nebo mě fandili. Mám v hlavách nějaký ty přezdívky, co jsem vídal v komentářích, jak nás podporovali a i když jsem na to nějak extra nereagoval, tak si jich vážím. Stejně tak děkuju všem sponzorům a týmům co nás za ty léta finančně podporovali. No a nejvíc děkuju všem spoluhráčům se kterýma jsem v minulosti hrál v čemkoliv...od každýho jsem se naučil něco a to nejen ve hře..

Petře díky ti za tvůj čas a doufám, že rozhovor neděláme naposledy!

Já děkuju, žes mi o něj napsal. Nikdy nevíš, mě to baví psát, takže je to dost možný, že to není naposledy (smích). Mějte se jak chcete...

ČÁGO PIIIITA!

Mohlo by vás zajímat:

O autorovi:

Členem od: 4. 9. 2006
Celkový počet článků:
1801
ty vole uz sem myslel ze to nema konec :D naposled sem tolik cetl na zakladni skole knihu lovci mamutu omg! :D
mas tam celkem hnusny chyby, kdy otazka je ukryta v odpovedi :D jinak pekny pocteni
Tomáši díky ti za tvůj čas a doufám, že rozhovor neděláme naposledy! 8() :D :beer: Každej mě má za Tomáše pořád
stejne stou partou budes hrat porad :D i kdyz ne tak aktivne a treba v uplne jinejch hrach! :)
stan,j0sse a gio te premlouvali jo ?! :D zabit ta malo pito...a zle si to napisal...od zaciatku sme chceli hrat aj s tebou aj s pepkom ;)