Riot Games reagují na toxicitu ve svých hrách! Valorant by se měl dočkat přísnějších trestů

12. 5. 2020 12:30
Herní Toxicita Valorant
Toxicita je aktuálním a stálým problémem ve všech kompetitivních hrách, na který se stále poukazuje, avšak řešení je v nedohlednu. V současnosti se do boje proti toxicitě pustili i různí tvůrci obsahu, ke kterým se nyní přidala i členka týmu Riot Games. To ještě více pobídlo samotné studio, které se zavázalo k řešení této nepříjemné problematiky.

Anna Donlon, výkonná producentka Valorantu, nedávno vyjádřila své znepokojení nad skutečností, že si ani nemůže pustit Valorant bez toho, aby se nesetkala s řádou nadávek či obtěžováním. Fakt, že se k tématu konečně upřímně vyjádřil člověk z centra vývoje, motivoval i další herní vývojáře a tvůrce obsahu, kteří její argumenty podpořili a vyjádřili vlastní znepokojení nad enormním množstvím toxicity v online hrách. Ženy jsou navíc cílem útoku mnohem častěji a ani Valorant není výjimkou.

Vzhledem k tomu, že je hra teprve v betě, není ještě v této chvíli dost rozvinutý systém trestů a toxicita ve Valorantu je v současnosti skoro nekontrolovatelná. Sama Donlon si přeje proti této dlouhotrvající problematice bojovat a najít nějaké rozřešení, což ovšem není tak jednoduché. Výkonná producentka je rozhořčena nad skutečností, že v podstatě není možnost, jak napravit tuto komunitu – nelze změnit celou společnost. Většinu toxického chování, kterému denně hráči čelí, můžete totiž zpětně vysledovat až daleko do rodinných kruhů a poměrů, s čímž nelze moc dělat, natož je napravit ve hře.

Přestože není v silách Riot Games reálně zastavit toxicitu svých hráčů, i tak se videoherní velikán zavázal ke krokům, které z komunity mají udělat lepší místo pro všechny, čehož se chopí cílevědomý tým Central Player Dynamics. Riot plánuje zainvestovat a chopit se všech nápadů či výzkumů jak podnítit zásady poctivé týmové hry. I když se může zdát, že jde pouze krátkodobé řešení, které situaci úplně nevyřeší, stále je to krok vpřed a hlavně správným směrem. Studio také prohlásilo, že v budoucích patchích bude zlepšení herního zážitku jejich prioritou číslo jedna a určitě máme počítat s rozhodnějšími kroky vůči online toxicitě.

Jak budou nové úpravy týkající se systému trestů ve Valorantu fungovat je však stále ve hvězdách. Riot si ale konečně uvědomil důležitost této problematiky a rozhodl se jednat, což je určitě skvělou zprávou. Úspěšnou herní společnost také pravděpodobně ovlivnilo urgování ze strany známých osobností na toto téma, kterým se to v poslední době na internetu jen hemží.

K problematice toxické komunity, tentokrát ovšem u původního Riot Games titulu – League of Legends, se rozhodl podrobněji vyjádřit bývalý profesionální hráč a nyní oblíbený streamer Voyboy, podle kterého se situace v posledních letech pouze zhoršuje. Právě z tohoto důvodu natočil video, které směruje k Riotu, a snaží se v něm apelovat na vývojáře a celý banovací systém. Hráči se podle něj nebojí být toxičtí, trollit, či kazit hru svým spoluhráčům, a to zkrátka proto, že jim to téměř beztrestně prochází. S toxicitou jste se setkali více než jednou určitě i vy, a je velice pravděpodobné, že většina těchto hráčů nikdy nebyla potrestána.

Podle Voyboye je celý systém reportování úplně zbytečný, pokud se nakonec žádné bany stejně nerozdají, a jestliže dotyčný nenapíše slovo, které je zařazeno do automatického filtru, pravděpodobně z toho vyvázne bez úhony. Ve vyšší části, kde se dokola potkávají ti samí hráči, je to ještě větší problém, protože s těmito lidmi budete stále v kontaktu. Celé video se setkalo s vlnou pozitivního ohlasu a podpořila ho i další slavná jména, mezi které patří například Doublelift, Shiphtur, nebo HotshotGG.

A aby toho nebylo málo, do diskuze se připojil i bývalý kontroverzní streamer Gross Gore se svým vlastním nápadem na snížení toxicity a v reakci na Voyboye navrhuje udělat z některých hráčů moderátory, kteří by viníky mohli rovnou zabanovat, podobně jako v RuneScape. Toto řešení by pomohlo detekovat i toxické hráče, kteří se chytře vyhýbají zakázaným výrazům, jenže vše by mohlo fungovat pouze ve férovém prostředí, kde by tito moderátoři nezneužívali svoji pravomoc.

O autorovi:

Členem od: 3. 2. 2020
Celkový počet článků:
111