1 Úvodní ustanovení
1.1 – Tato pravidla upravují podmínky účasti v esportovních soutěžích v počítačových hrách (dále jen „soutěž“), pořádaných společností PLAYzone.cz s.r.o. (dále jen „Pořadatel“).
1.2 – Pořadatel si vyhrazuje právo tato pravidla kdykoli jednostranně měnit, a to i v průběhu již zahájené soutěže. Účastníkům soutěží (dále jen „hráčům“) Pořadatel doporučuje pravidelně kontrolovat aktuální znění těchto pravidel.
1.3 – Účastí v soutěži potvrzuje každý hráč či, v případě, že smlouvu o účasti v soutěži uzavírá právnická osoba - tým, tento tým, že se s těmito pravidly seznámil, vyjadřuje s nimi souhlas a zavazuje se je plně dodržovat. Stejný souhlas a závazek se vztahuje i na další osoby, které se podílejí na účasti hráče nebo týmu v soutěži, zejména trenéry, manažery a technické pracovníky.
1.4 – V případě, že se soutěž koná jako součást kvalifikace na Mistrovství České republiky (dále jen „MČR“) nebo obdobné vyšší soutěže, mají taková pravidla přednost před těmito pravidly.
1.5 – Administrátor soutěže (dále jen „admin“) je oprávněn rozhodovat o výkladu těchto pravidel, udělovat výjimky, rozhodovat v případech, které nejsou výslovně těmito pravidly upraveny, a uplatňovat individuální posouzení s přihlédnutím k okolnostem konkrétního případu.
2 Zastoupení hráčů právnickou osobou
2.1 – V případě, že se hráči účastní soutěže prostřednictvím právnické osoby (např. esportové organizace), tato právnická osoba tímto prohlašuje, že:
a) je oprávněna jednat za všechny hráče, které v soutěži zastupuje, a že za ně vyslovuje souhlas s těmito pravidly a podmínkami soutěže;
b) obdržela od každého hráče, kterého zastupuje, písemný souhlas s tím, že je oprávněna za něj být příjemcem případných výher a že souhlasí s podmínkami soutěže v plném rozsahu;
c) zavazuje se rozdělit veškeré výhry mezi hráče spravedlivě a v souladu s interními pravidly v týmu;
d) bere na vědomí, že Pořadatel nenese žádnou odpovědnost za případné spory mezi hráči a právnickou osobou ohledně výplat výher a že výplata výher právnické osobě nahrazuje plnění vůči všem zastupovaným hráčům.
3 Zastoupení hráčů kapitánem týmu
3.1 – V případě, že se účastníci soutěže účastní přímo, se zapojením týmového kapitána, který je fyzickou osobou, tento kapitán prohlašuje, že:
a) je oprávněn jednat jménem všech členů týmu, které v soutěži zastupuje;
b) obdržel od každého hráče týmu písemný souhlas s tím, že může jeho jménem převzít případné výhry, a že hráči souhlasí s pravidly soutěže;
c) se zavazuje rozdělit případné výhry mezi jednotlivé hráče transparentně a bez zbytečného odkladu;
3.2 – Hráči souhlasí, že Pořadatel nenese žádnou odpovědnost za rozdělení výher v rámci týmu a že výplata výher kapitánovi je považována za úplné vypořádání nároků všech členů týmu vůči Pořadateli.
4 Kapitán týmu
4.1 – Každý tým je povinen určit jednoho hráče jako kapitána týmu (dále jen „kapitán“).
4.2 – Kapitán jedná jménem týmu v komunikaci s Pořadatelem a adminy soutěže.
4.3 – Kapitán provádí:
a) potvrzení účasti týmu v jednotlivých zápasech v den jejich konání,
b) řádné nahrání screenshotů a výsledků zápasů,
c) řešení protestů a technických záležitostí,
d) dodržování pravidel svým týmem a informování týmu o pokynech admina,
e) rozdělení případné výhry v případech, kdy tým není zastoupen právnickou osobou nebo tým nemá jiného společného zástupce.
4.4 – Kapitán je disciplinárně odpovědný za chování svých spoluhráčů. Pokud kapitán zjistí, že jeho hráči jednají v rozporu s těmito pravidly, je jeho povinností takové jednání nahlásit odpovědnému adminovi. Pokud tak neučiní, může být trest uložen i jemu. Porušení pravidel týmem může být přičteno k odpovědnosti kapitána.
5 Formát zápasů
5.1 – Zápas se hraje formou 3 na 3 hráčů. Minimální počet hráčů v každém z týmů, který je nutný k zahájení zápasu, je 2. Minimální počet hráčů, ve kterém lze zápas dohrát, je 1. V jiných herních módech funguje toto pravidlo obdobně.
5.2 – Pokud se soupeř nedostaví na zápas do 15 minut po jeho oficiálním začátku, bude zápas kontumován ve prospěch týmu, který se dostavil. Kontumace jsou ve formátu 1:0, pokud jde o zápas ve skupině tak 3:0 (záleží na kolik vítězných map se v daném turnaji hraje).
5.3 – Zástupci obou týmů jsou povinni v každém zápase pořídit screenshoty všech her (například při výsledku 3:1 budou vyžadovány screenshoty ze 4 her). Na každém screenshotu musí být vidět jména všech hráčů a výsledné skóre dané hry. Zástupce vítězného týmu je poté povinen tyto screenshoty doložit jako důkaz svého vítězství (nahráním souboru nebo poskytnutím odkazu na stránce zápasu, či poslání na discord).
5.4 – V zápase je povolen automaticky jeden host, ale tým, co si bere hosta, musí poslat pod zápas do komentáře odkaz na PZ profil daného hosta (host nesmí mít status BANNED). Neplatí pro zápasy ve formátu 1v1.
5.5 – Každý zápas má jasně určeno datum a čas odehrání. Pokud se týmy dohodnou, mohou odehrát zápas v jiném termínu. Musí to ovšem před zápasem oznámit adminovi soutěže, aby nedošlo ke kolizi termínů s jinými zápasy. Ten změnu musí schválit.
5.5.1 – Pokud je po rozlosování připraven zápas ve 2. kole, týmy začínají neprodleně hrát. Výjimku může udělit admin soutěže.
5.6 – Admin udělí týmu výjimku, pokud má tým v programu účast na důležité offline akci.
6 Povinnosti hráčů a omezení
6.1 – Každý hráč musí mít registrováno své Rocket League Game ID ve svém PLAYzone profilu. Za Rocket League Game ID se považuje ID, které se ukazuje ve hře po kliknutí na ikonu „přátelé“ v menu nabídce.
6.2 – Na zápas smí nastoupit pouze hráči, kteří nejsou blokováni (zabanováni apod.).
6.3 – Každý hráč je povinen mít při oficiálním zápase shodné Game ID s hodnotou, kterou má uvedenou ve svém profilu.
6.4 – Pokud má uživatel zažádáno o změnu Game ID a to mu tedy v profilu nesouhlasí, požádá admina o udělení výjimky nebo přímo o danou změnu. Pokud má hráč úmyslně vyplněné špatné Game ID, může být potrestán až ročním banem na všechny ligy a turnaje pořádané portálem PLAYzone.
6.5 – Kapitán týmu má navíc povinnost vyplňovat u jednotlivých zápasů soupisku týmu pro daný zápas a nahrávat screenshoty k zápasům.
6.6 – Úmyslné zadávání špatného výsledku může vyústit v banu ve výši 7 dnů.
6.7 – Hráč je povinen respektovat rozhodnutí admina, byť se mu může zdát jakkoliv nesmyslné. Hráč se poté může odvolat k hlavnímu adminovi. Porušení tohoto pravidla může vést k vyloučení ze soutěže a zabanování daného hráče. (Záleží na rozhodnutí admina, jak dlouhý trest udělí.)
6.8 – Na odehrání kola je stanoven maximální čas 45 minut (15 minut čekání + 30 minut na odehrání). Pokud byl výsledek zápasu nahlášen nesprávně vaším soupeřem, máte 10 minut na nahlášení protestu (pouze v případě, že máte uloženy screenshoty ze všech zápasů).
6.9 – Během turnaje mají hráči povinnost mít zapnutý CrossPlatform Play (Options > Gameplay).
6.10 – Turnaje se mohou zúčastnit pouze týmy, kde všichni hráči budou CZ/SK.
6.11 – Pokud je ze strany pořadatele turnaje zajištěn oficiální stream turnaje, mají hráči nebo kdokoliv jiný zakázáno streamovat daný turnaj. V opačném případě může být turnaj streamovaný, kontaktujte však admina turnaje.
7 Zákazy a omezení
7.1 – Je zakázáno jakékoliv používání externího programu, který mění vlastnosti hry nebo zvýhodňuje hráče oproti ostatním. To zahrnuje i úpravu v ovladačích grafiky.
7.2 – Je zakázáno využívání bugů hry.
7.3 – Sledování jednotlivých zápasů je zakázáno. Výjimka je pouze tehdy, pokud se obě dvě strany na sledování shodnou.
7.4 – Smurfing (hráč se vydává za jiného konkrétního hráče, využívá jeho přezdívku popř. Game ID) je zakázán. Při podání stížnosti využije admin všech dostupných prostředků k ověření totožnosti hráčů.
8 Admini a sankce
8.1 – Adminy a hlavního admina jmenuje a odvolává Pořadatel.
8.2 – Admin má právo sledovat průběh zápasu ze spectator modu nebo obdobným způsobem přímo na serveru. Jeho totožnost si hráči ověří pomocí GAME ID v profilu admina.
8.3 – Admin má právo individuálně rozhodovat o druhu a délce sankce podle závažnosti porušení pravidel. Za porušení pravidel může admin uložit:
a) napomenutí,
b) nařízenou prohru (kontumace),
c) vyloučení ze zápasu,
d) dočasný nebo trvalý zákaz účasti v dalších soutěžích (ban),
e) vyloučení celého týmu.
8.4 – O uložení trestu rozhoduje admin dané soutěže na základě doložených důkazů. Tím může být screenshot hry či vzájemné komunikace mezi hráči. Admin posuzuje důvěryhodnost daných důkazů.
8.5 – Za nesportovní či jinak nevhodné chování může být uložen ban v délce až 3 měsíců.
8.6 – Za vědomou hru se zabanovaným hráčem může být uložen ban v délce až 6 měsíců.
8.7 – Za cheating, využívání multiúčtu či další závažná porušování pravidel může být uložen ban v délce až 10 let.
8.8 – Pokud byl hráči uložen ban na určitém z účtů Pořadatele, hráč se nesmí zúčastnit žádných turnajů pořádaných Pořadatelem prostřednictvím jakéhokoliv jiného účtu. Za porušení tohoto pravidla může být hráči uložen ban v maximální délce 6 měsíců. Při opakovaném porušení tohoto pravidla může být uložena sankce permanentního banu.
8.9 – Po dohodě s hlavním adminem může admin týmu uložit výjimečný trest, včetně vyloučení ze soutěže. Výjimečný trest je adminem ukládán při opakovaných porušeních pravidel, závažných porušeních pravidel nebo neuposlechnutí výzvy admina.
8.10 – Nerozhodne-li se admin uložit mírnější sankci, je v následujících případech oprávněn penalizovat tým porážkou (kontumací) v zápase a zároveň dle svého uvážení uložit ban konkrétnímu hráči týmu:
a) jeden a více nepovolených hostů v zápase;
b) cheating (+ ban hráče);
c) nedostavení se k odehrání série do 15 minut po vyzvání soupeřem nebo v případě předčasného leavnutí zápasu;
d) nepovolené restartování mapy / zápasu po jeho zahájení;
e) nesportovní chování, hrubé porušení pravidel (záleží na rozhodnutí admina);
f) využití bugu hry.
8.11 – Proti rozhodnutí admina se lze odvolat k hlavnímu adminovi.
8.12 – Pořadatel dodržuje politiku přenášení banů za cheating z respektovaných domácích i zahraničních portálů (Faceit, ESEA atd.), jejichž délku Pořadatel v udělené délce zohledňuje.
8.13 – Urážlivé, rasistické nebo jinak nevhodné názvy týmu jsou přísně zakázány v jakémkoliv turnaji pořádaném Pořadatelem. Porušení tohoto pravidla může vést k vyloučení týmu z turnaje a zároveň penalizaci kapitána týmu (záleží na rozhodnutí admina).
9 Fair play
9.1 – Pořadatel prosazuje na jím pořádaných soutěžích dodržování pravidel fair play. Všichni hráči se chovají s respektem k ostatním hráčům a dodržují základní pravidla slušnosti a občanského soužití. Za porušení takových pravidel může být hráči uloženo napomenutí a ve zvlášť závažných případech může být hráč vyloučen z další účasti v turnaji.
9.2 – Za nejvážnější porušení pravidel fair play Pořadatel považuje zejména:
a) úmyslná prohra;
b) pokus o podplacení;
c) podvody při sázení;
d) vyhrožování;
e) další jednání v budoucnu považovaná za nepoctivá při dané hře.
9.3 – Porušení pravidel fair play bude posuzováno vždy individuálně a za tato jednání bude ukládána vždy pro konkrétní případ určená sankce s ohledem na povahu a závažnost porušení pravidel, a to buď jednotlivému hráči, týmu, nebo členům organizačního týmu. Zejména může být udělen trest kontumace zápasu, vyloučení týmu ze soutěže, ale i zabanování hráče či celého týmu.
10 Pravidla výplaty a předání výher
10.1 – Výhry jsou vypláceny na základě výherního protokolu přímo hráčům nebo osobám, které hráče zastupují na základě těchto pravidel (kapitán), případně právnické osobě dle čl. 2. Pokud vítězný tým není přihlášen jako právnická osoba, obdrží jeho kapitán výherní protokol. Vyplněný výherní protokol kapitán musí vrátit do 14 dnů od obdržení na e-mailovou adresu, ze které byl doručen, jinak zaniká nárok na výhru.
10.2 – Výhra je splatná do 60 kalendářních dnů ode dne doručení řádné faktury či řádně vyplněného a dodaného výherního protokolu.
10.3 – Podklady k fakturaci za turnaj se zasílají do 3 pracovních dnů po skončení turnaje.
10.4 – Faktura musí být vystavena nejpozději do 14 dnů od obdržení podkladů dle odst. 10.1 a 10.3.
10.5 – V případě hostování se výhra vyplácí organizaci, za kterou hráč v turnaji oficiálně nastoupil, i pokud není jejím členem. Tato organizace je následně povinna zajistit výplatu výhry hostujícímu hráči.
10.6 – V případě prokázaného neoprávněného zadržování výhry ze strany organizace zastupující hráče nebo kapitána týmu, může Pořadatel rozhodnout o diskvalifikaci týmu nebo o zákazu účasti v budoucích soutěžích.
10.7 – Hmotné výhry jsou zasílány do 60 dnů od obdržení kompletní dodací adresy pro účely dodání výhry.
10.8 – Přijímající osobu za výherce kontaktuje administrátor za účelem poskytnutí údajů potřebných k doručení výhry.
10.9 – V případě jejich nedodání ve lhůtě stanovené administrátorem výhra bez náhrady propadá.
10.10 – Hmotné výhry jsou zasílány prostřednictvím kurýrní služby nejpozději do 60 dnů ode dne doručení úplných údajů pro dodání.
10.11 – V případě, že si výherce hmotnou výhru nepřevezme, nárok na výhru zaniká, pokud se Pořadatel nerozhodne pro opětovné doručení. V takovém případě má výherce povinnost uhradit náklady spojené s opětovným doručením zásilky.
10.12 – Výhry vyplácené na zahraniční účty budou poukázány v měně EUR dle kurzu ČNB platného k prvnímu dni měsíce, ve kterém výhra vznikla.
10.13 – Pořadatel žádným způsobem neodpovídá za rozdělení, vypořádání a výplatu výhry mezi jednotlivými hráči v týmu v případě, že tato výhra byla vyplacena nebo dodána osobě, která podle těchto pravidel hráče zastupuje.
Poslední aktualizace: 31.7.2025