Se zrodem multiplayerových her a kodeku DivX šel ruku v ruce pokrok ve tvoření vlatních videí zachycující ty nejlepší okamžiky z "kilometrů filmového materiálu". Quake 3 šel po vzoru svých starších bratříčků, takže jsme se postupem času za těch 8 let dočkali všeho možného od ukázek uber skillu, dokonalého editingu až po komediální úlety. Již mnohokrát bylo řečeno, že Q3 je velmi jednoduchý a zábavný na sledování zápasů a já si dovolím říct, že v případě Q3 videí tato vlastnost nabývá ještě epičtějších rozměrů.
Samozřejmě jako u všech game videí si je člověk dokáže opravdu "vychutnat" jen když ví jak fungují herní mechanizmy anebo zná hráče ve videu figurující. Těm ostatním naopak může shlédnutí Q3 videa úkázat cestu ke hře samotné jako nespočtu jiným. Pro mě osobně mají především ty starší videa nádech sentimentality, protože jsem je viděl ještě v době, kdy jsem ani sám nemohl hrát online. Právě videa mě připravily na životní zážitek v podobě hraní Quake 3, tak snad nově připraví i několik z vás...
První část článku bych věnoval frag videím, kterých je dozajista nejvíce a okamžitě osloví svojí bezprostředností.
Začneme dnes již kultovním Q3 filmečkem - AnnihilatioN. Jde o výběr toho nejlepšího od světových hráčů, tak i od autora videa (own-age). Nadprůměrné fragy z TDM, CTF, RA3 a duelů často dokonale synchronizované s hudbou dotváří i povedená editace, která byla na svou dobu (2003) něco nevídaného u frag videí.
Asi nejlepší video z kterého číší ultimátní skill top hráčů je originálně pojmenováno - Just Quake. Dá se říci, že kdo ho neviděl jakoby nežil. :]
První trojici bych ukončil našlapanou peckou jménem Q3Fuel2. Jedná se o setřih toho nejlepšího z ESWC 2005, kde se naposled sešla ta opravdová špička Quake 3 hráčů...
Druhou kategorií budiž DeFrag / trickjump videa, která hlavně v poslední době získávají na popularitě a "movie studia" chrlí jeden povedený kousek za druhým. Možnosti skákání v Q3 jsou téměř neomezené a díky DeFrag maperům a trickjumperům máme možnost sledovat až neuvěřitelně komplexní možnosti pohybu. Narozdíl od frag videí je tento druh filmečků specifický vysokou kvalitou editingu a tolik milovanou/proklínanou "techno" hudbou.
Jedním ze starších, ale o to víc legendárnějších je filmeček - Cetus the movie. Ukázka DeFrag runů od jednoho z nejlepších trickjumperů své doby už klasicky dokonale synchrozinovaná s charakteristickou hudbou pro trickjumping.
Novou dimenzi si trickjumping otevřel s příchodem teamového skákání. Asi nejlepším zástupcem této katergorie je - Event Horizon 2, který přináší až neuvěřitelně promakané tricks a zároveň téměř dokolaný editing.
Dalším kouskem do sbírky je - Lags the movie. Jde o kratší ale o to nadupanější filmeček v kterém uvidíte litevského trickjumpera doslova lítat.
Něčím naprosto speciálním je - Deception by Tchouky. Poprvé někoho napadlo nascriptovat bota (Visora), aby spolupracoval při trickjumpování s člověkem. Výsledkem je opravdu něco nadlidského. Každopádně všem tento movie vřele doporučuji, protože je to diametrálně rozdílný zážitek než u ostatních trickjump videí.
Další zlomové video - Tricking IT2 je přehlídkou freestyle tricků a proslavilo se vedle úžasných výkonů hráčů také novinkou v podobě několika volitelných zvukových stop (konkrétně čtyř).
Posledním zástupcem této kategorie je úplně nový kousek - w3sp strafes by KOS. Názorná ukázka toho kam se za těch několik málo let posunuly výkony DeFragerů.
Třetí kategorii jsem nazval art videa, protože autorům ani tolik nešlo o zachycení nějakého momentu jako spíš o to "jak" tento moment zobrazí a ozvučí.
Průkopníky tohoto stylu byli dozajista Strandtyp a Ironcock se svými filmečky. The Badge 2 a Badge 3 patří k tomu, co musí každý quaker vidět už jen kvůli tomu, aby mohl posoudit kvalitu a "kultovnost", kterou se často spousta lidí při hodnocení těchto videí ohání. Autorům se nedá upřít invence (slow motion, glow efekty atd.), kterou přinesli do Quake 3 videí, protože ještě dnes z nich řada moviemakerů čerpá.
Jako druhého respektive třetího zástupce této kategorie jsem si vybral poměrně rozporuplné video, které jedni vychvalují do nebes a druzí zcela zatracují. Jedná se o poměrně nové video (2007) a nedoporučuji ho epileptikům, protože by je to mohlo zabít. Sync Arena je efektní úchylnost nejtěžšího kalibru, ale musí se nechat, že audio část potvrzuje název tohoto dílka.
Další kategorií je můj labužnický výběr videí, které neoslní svým zpracováním, ale jinak patří k něčemu vyjímečnému, co stojí za to vidět.
Nejprve bych vás seznámil s mojí oblíbenou video trilogií od hráče CLX. Jeho videa - Smooth Frags, Numbar2 a Numbar3 patří podle mě do zlatého fondu Q3 movies především díky jejich "lehkosti" a originalitě, které v tomto případě působí úplně přirozeně. Vždy mě pobaví hudba z Atari her nebo vtipné vsuvky, ale hlavně miluju ty "lucky fragy", které CLX předvádí.
Další kousek je pro opravdové gurmány, kteří dokáží ocenit kvalitu i podle jiného hlediska než je kvalita editingu, protože - LeXer's Ownage QuakeCon2k2 je opravdu legendární záležitost. Psal se rok 2002 a do Ameriky poprvé přijíždí na QuakeCon ruský hráč. LeXeR rozhodně nebyl největším favoritem (tím byl spíše fatal1ty nebo ZeRo4), ale potom co předvede historicky nejslavnější comeback všech dob proti dalšímu američanovi cha0ticzovi už nikdo nepochybuje, že si dojde pro vítězství a 20 000 dolarů. Tohle video je sice vážně prachbídné kvality, ale úplně z něho sálá poselství, že v Q3 je všechno možné. Navíc ruští autoři do něj přidali pár "vtipných" vsuvek, které ještě umocňují výsměch američanům za to, že jim jediný rus vypálil rybník.
Posledním kouskem v této kategorie je oldie but goldie - Made for Quake. Hodně staré video ukazuje spoustu známých hráčů v jejich nejlepších letech, tedy tak jak už je většina z nás ani moc nezná. Kvalita je samozřejmě přímo úměrná době vzniku, ale to nemění nic na tom, že pro lidi jako já, kteří na takovýhlech videích vyrůstali je to věc vedlejší. Každopádně už jenom kvůli závěrečné scéně s fatal1tym stojí za to vidět !
V poslední části vás samozřejmě nemůžu ochudit o nějaké ty české/slovenské videa, takže se poďme na ně kouknout.Jako první zmíním asi nejkvalitnější československý DeFrag projekt z dílny Han-Sai production - TOBU. Našinci dokazují, že ani oni nejsou na poli "rychlo-skákačů" žádný vořezávátka a tohle video je toho živoucím důkazem. Ke kvalitnímu videu patří i kvalitní hudba a tu k TOBU namixoval sám autor videa th0ca.
Druhý česko-slovenský zástupce je frag movie - The Satan's Proxies od stejnojmeného klanu. Jde o poměrně nový kousek s celkem netradiční hudbou a slušným obsahem a určitě stojí za shlédnutí.
Na úplný konec jsem si nechal svoje nejoblíbenější a tudíž jasně nejlepší video ! Nečekaně to je - [TA]Ownage aneb postarší (2003) frag movie klanu Total Annihilation v kterém můžete zahlédnout i mé fragy, takže povinně sosat ! :]
Závěrem se hodí říct, že Quake 3 videí je opravdu nespočet a nikdy nepůjde vyjmenovat všechny ty nadprůměrné. Navíc kvalitní video je pro každého něco trochu jiného, takže se nedivte, že jsem v tomhle značně zúženém seznamu vynechal řadu známých, ale třeba mě nic neříkajících videí (viz Get Quaked:). Úplně jsem vynechal videa z promode, protože ty tvoří úplně novou kapitolu Q3 movies s jednotlivými podskupinami. Samostatnou sekci by si zasloužily klan movies a klasické "fragged by" videa, ale dal jsem přednost spíše rozmanitějším videím. Tak jako tak si myslím, že většině z vás to bude stačit jako ochutnávka toho "nejlepšího" a případné další veledíla si už časem dohledáte...Have Fun !