Přejít k hlavnímu obsahu

Milují tanky, ale skutečnou válku nenávidí. Běloruské studio Wargaming posílá miliony na pomoc Ukrajině

19. 10. 2023 | 17:55 Gaming
Původem běloruská herní společnost Wargaming je známá díky videohře World of Tanks. Miliony hráčů po celém světě usedají do opancéřovaných vozů, aby se zapojili do bitevní vřavy. Nyní mohou prostřednictvím oblíbené hry podpořit válkou sužovanou Ukrajinu.
Firma běloruského podnikatele Viktora Kislyje rozjíždí charitativní projekt WargamingUnited.
Firma běloruského podnikatele Viktora Kislyje rozjíždí charitativní projekt WargamingUnited.
Zdroj: Wargaming

Ve společnosti Wargaming milujeme válečné hry, ale skutečnou válku nesnášíme. A toto téma je pro nás obzvlášť citlivé, protože v Kyjevě máme celé studio, které tvrdě pracuje na World of Tanks a dalších produktech navzdory všem hrůzám, které jejich země denně prožívá,“ uvedli autoři úspěšné videohry.

Firma běloruského podnikatele Viktora Kislyje přispěla na pomoc ukrajinským civilistům více než milion dolarů. Další peníze vybrali zaměstnanci mezi sebou ve speciální sbírce. Nyní společnost rozjíždí charitativní projekt WargamingUnited, který se netýká pouze populárního titulu World of Tanks. Přispět mohou i milovníci dalších her od Wargamingu jako jsou World of Warships a World of Warplanes.

Každá z her nabízí speciální balíčky s ukrajinskou tématikou a prvky pro přizpůsobení bojových vozidel, letounů či lodí vytvořené umělci ze studia Wargaming Kyjev. Díky tomu mohou hráči pomoci těm, kteří to potřebují a zároveň získat hodnotný herní obsah a vyjádřit tím svou podporu a solidaritu.

Příjmy z každého zakoupeného balíčku půjdou přes oficiální fundraisingovou platformu Ukrajiny na nákup sanitek typu C, které se ujmou záchrany životů.

Jedná se o specializovaná vozidla, jež jsou vybavená defibrilátory, monitory srdeční činnosti, kyslíkovými cisternami a zařízeními pro umělou plicní ventilaci, která jsou potřebná k udržení zraněných při životě, dokud se nedostanou na operační sál. „Každá financovaná sanitka znamená stovky zachráněných životů,“ stojí v oficiálně zprávě Wargamingu.

Herní průmysl dlouhodobě posílá peníze na pomoc Ukrajině. Mnoho herních studií pochází z této země, případně tam má vlastní kanceláře nebo zaměstnává vývojáře z této části Evropy. Okamžitě po ruské invazi v únoru 2022 polská firma 11Bit Studios věnovala část příjmů z prodeje svých her na pomoc postižené zemi.

V tomto směru rozjely aktivitu i česká studia, například brněnské Ashborne Games ve spolupráci se slovenským Nine Rock Games pomáhaly pivem. Na herních konferencích Game Access a Game Developers Session vybraly přes 30 tisíc korun, které následně prostřednictvím organizace Člověk v tísni poslaly na Ukrajinu. Výtěžek z prodeje speciálního herního obsahu směřovaly na Ukrajinu také Bohemia Interactive nebo SCS Software.

Ruská agrese poznamenala vývoj řady známých videoher. Například studio GSC Game World, které stojí za úspěšnou post-apokalyptickou střílečkou Stalker, muselo nejprve pozastavit vývoj druhého dílu Stalkera a poté se přesunout z Kyjeva do Prahy. Nyní se hra dokončuje a na trh má zamířit v prvním čtvrtletí příštího roku.

Novinář s vášní pro esport. Na CNN Prima News připravuji a moderuji pořad o hrách a esportu CNN Prima Gaming.