Přejít k hlavnímu obsahu

Začaly oslavy českého herního průmyslu. Přináší retro robůtka a nové videohry

17. 11. 2023 | 14:04 Gaming
České videohry jsou ve světě pojmem. American a Euro Truck Simulator, Arma, Mafia nebo Kingdom Come: Deliverance si zahrály miliony lidí. Vedle toho tuzemští vývojáři stojí za menšími a nezávislými hrami. Na čem nyní pracují, prozradil čtvrtý ročník akce Czech & Slovak Games Week.
Začaly oslavy českého herního průmyslu. Přináší retro robůtka a nové videohry
Začaly oslavy českého herního průmyslu. Přináší retro robůtka a nové videohry
Zdroj: Viet Tran (CNN Prima News)

Domácí herní byznys roste a neustále vznikají nová herní studia. Poslední data z roku 2021 byla rekordní. Celé odvětví zvýšilo svůj obrat o 33 procent na 7,11 miliardy korun. Zásluhu na tom mají velké firmy jako Beat Games (známá díky VR hře Beat Saber), Bohemia Interactive (série Arma, DayZ či Operace Flashpoint), SCS Software (American Truck Simulator a Euro Truck Simulator) nebo Warhorse Studios (Kingdom Come: Deliverance).

Na růstu mají podíl ale i střední a menší studia. A právě pro ně Asociace českých herních vývojářů začala pořádat Czech & Slovak Games Week. Hráči z celého světa si mohou během jednoho týdne koupit více než 270 titulů ve výrazné slevě.

„Czech & Slovak Games Week se stává nejen významnou událostí pro hráče, ale i pro malá a střední studia, která se snaží zviditelnit na globálním trhu. Jsme pyšní, že můžeme tuto událost pořádat a podporovat naše talentované vývojáře,“ uvedl předseda Asociace českých herních vývojářů Pavel Barák.

Skutečný závan nostalgie v parádní retro grafice

Jednoznačným hitem týdne a následujících dní a měsíců bude retro plošinovka Bzzzt od vývojáře Karla Matějky. Matador tuzemského herního průmyslu se po letech strávených ve velkých studiích vrhl na vlastní hru.

Před čtyřmi lety začal s vývojem Bzzzt a nyní je hra konečně venku. První hratelnou ukázku jsme si mohli vyzkoušet už loni na konferenci Game Developers Session, kde jsme od Matějky vyzvídali, kdy hra vyjde.

„Hry jsem začal dělat před 30 lety. Po nějaké době, kdy jsem dělal na velkých hrách, jsem si řekl, že je čas vrátit se zpátky do osmdesátek. Zkusit udělat poctu všem hrám, na kterých jsem vyrůstal a díky kterým jsem je začal dělat. To byl celý základ Bzzzt, vzdát hold starým hrám a tímto způsobem jim poděkovat,“ popisoval Karel Matějka svou původní motivaci.

Retro titul s hlavním plechovým hrdinou v podobě robota ZX8000 vytvořil sám. Pouze na hudbu si najal skladatele. Matějkova novinka skutečně vypadá jako titul vystřižený z videoherních automatů. Retro pixelová grafika, pohyb po hrací ploše a také hudba a zvuky přinášejí pořádnou nostalgii.

Autorem hry Bzzzt je Karel Matějka. Tohle hrou chtěl navázat na plošinovky z 80. let
Autorem hry Bzzzt je Karel Matějka. Tohle hrou chtěl navázat na plošinovky z 80. let
: Karel Matějka

Přesto se Bzzzt od tehdejších her liší. Není tolik náročná a hráči se u ní nemusejí trápit celé dny. Některé úrovně jsou obrovskou výzvou. Pokud někdo touží po obtížnosti osmdesátkových a devadesátkových her, může si zvolit obtížnost Šílená a prověřit své schopnosti.

Součástí Czech & Slovak Games Week bylo také představení her, na nichž se v českých studiích pracuje. Kromě očekávané strategie Last Train Home, jež vychází už na konci listopadu, se přihlásili s novými detaily vývojáři střílečky Matcho.

Matcho je kombinací spojovaček a střílení z první osoby. Hráči musejí střelbou na barevné krystaly vytvářet kombinace a díky tomu získávat body. Tvůrci ze studia FiolaSoft prozradili, že hru kompletně předělali do prostředí Unreal Enginu 5. Díky tomu bude plynulejší a zároveň to vývojářům umožnilo vylepšit grafiku. Původně mělo Matcho vyjít letos, nyní tvůrci informovali že to bude v příštím roce.

Na trh zamíří šplhání ve VR a obnova planety Země

Během prezentace Direct Showcase se ukázalo přes 20 tuzemských videoher. Jednou z nich byl i titul Next Move pro virtuální realitu. Na této VR plošinovce pracují v pražském studiu Typico Games a autoři lákají na skvělý videoherní pohyb.

Podle ukázek z hraní Next Move se dá soudit, že to bude pořádná dřina. S mačkáním tlačítek nebo kroucení páčkami si nevystačíte. Můžete skákat, šplhat, létat nebo střílet, a to všechno za pomoci pohybových ovladačů a gest. Tenhle titul vyjde na konci listopadu.

V brzké době zamíří na trh také real-time strategie s prvky managementu Last Train Home. O hře mapující cestu československých legionářů z Moskvy přes Sibiř do Vladivostoku a odtud do Československa jsme informovali v reportáži z brněnského studia Ashborne Games. Další českou hrou usilující o úspěch bude budovatelská hra Revive & Prosper z dílny studia Mystiqular.

Akce Czech & Slova Games Week začala v pondělí 13. listopadu v 19 hodin a potrvá až do konce týdne do neděle 19. listopadu. Na platformách Steam a GOG mohou hráči využít slevy až do výše 80 procent. V průběhu týdne vývojáři chystají speciální live-streamy.

Na PLAYzone od března 2022. Zaměření především na League of Legends a FIFA.