Přejít k hlavnímu obsahu

Česká hra sesadila Counter-Strike z trůnu. Gray Zone Warfare na vrcholu

8. 5. 2024 | 16:20 Gaming
30. dubna se dostala česká pařba Gray Zone Warfare do předběžného přístupu. Jedna z nejočekávanějších her první poloviny roku 2024 už se dostala k prvním stovkám tisíc hráčů po celém světě. V posledním týdnu byla podle dat SteamDB Gray Zone Warfare nejprodávanějším titulem na Steamu. Překonala dokonce legendární Counter-Strike nebo populární Manor Lords.
Gray Zone Warfare
Gray Zone Warfare
Zdroj: MADFINGER Games

Gray Zone Warfare má za sebou další obří úspěch. V období mezi 30. dubnem až 7. květnem byla česká pařba od studia MADFINGER Games vůbec nejprodávanější na populární herní platformě Steam.

Na vrcholu se drží nad Counter-Strikem. Slavná střílečka od Valve je na druhém místě, třetí je v daném období další nová hra Manor Lords.

Po horším startu se dostávají do lepších čísel také recenze. Z nedávných 60% pozitivních hlasů vystřelila za několik dní na 68%. Vývojáři pracují na vylepšení a za týden už vydali tři updaty.

O Gray Zone Warfare

Ze základny uprostřed jihoasijské džungle se vznese vrtulník se čtyřčlennou jednotkou bojovníků. Po krátkém letu vojáci opouštějí helikoptéru. V rychlosti zmonitorují situaci a vyrážejí na zteč, aby získali cenné dokumenty s utajovanými informacemi.

Vojáci postupují pomalu a precizně, zatímco v jejich okolí cvrlikají ptáci a kvákají žáby. Ticho sem tam naruší nepřátelská palba. Úryvek z hraní Gray Zone Warfare naplno ukazuje syrovost celého titulu. Nepůjde v něm o žádnou zběsilou a rychlou akci ve stylu známých stříleček Battlefield či Call of Duty.

Hráči v Gray Zone Warfare musí opatrně zvažovat své kroky a spolupracovat s parťáky, protože sebemenší chyba může vyústit v rychlou smrt.

Videohra pro více hráčů Gray Zone Warfare se odehrává v jihovýchodní Asii ve fiktivní Demokratické republice Lamang. Nejsou v ní žádní civilisté, protože na oblast byla uvalena karanténa, a tak tu operují soukromé vojenské společnosti.

Hráči jako členové jednotlivých frakcí musí plnit úkoly a získávat cennosti, které v Lamangu zůstaly. Jejich protivníky budou jak skuteční hráči z celého světa, tak počítačem ovládaní nepřátelé.

Střílečka z pohledu první osoby nabídne fotorealistickou grafiku a také unikátní systém zdraví a životů herních postav. Vývojáři také dbají na co nejrealističtější chování zbraní a nepřátel. Na hře se podílí také bývalý voják Ondřej Spisar, který se zúčastnil pěti misí v Afghánistánu a jedné mise v africkém Mali.

Gray Zone Warfare
Gray Zone Warfare
: Madfinger Games

I s jeho pomocí autoři vytváří jedinečné mise, které budou hráči plnit. V hratelné ukázce se představil bojový úkol Rat’s Nest. Gray Zone Warfare zpočátku nabídne 150 misí. Tento počet bude postupně narůstat. Hra totiž nejdříve vyjde v rámci předběžného přístupu. To znamená, že vývojáři titul uvedou na trh, ale zdaleka se nejedná o finální produkt.

Madfinger Games zároveň neskrývají velké ambice a touhu se svým titulem uspět. Studio kvůli tomu opustilo segment mobilních her, na kterém vyrostlo. Minulý rok dokonce své tituly na mobilní telefony jako Dead Trigger nebo Shadowgun prodalo evropskému gigantovi Embracer. 

Zkušení vývojáři se tak od mobilů vrací k počítačovým hrám, na jejichž vývoji dříve pracovali. Již zmíněný Rabas dříve pracoval ve studiích Illusion Softworks nebo 2K Czech a stál u zrodu známé české hry Hidden & Dangerous. I další vývojáři mají zkušenosti z práce na Mafii, Operaci Flashpoint nebo Vietcongu.

Zdroj: Autorský text, IGN, PC Gamer

Na PLAYzone od března 2022. Zaměření především na League of Legends a EA Sports FC. Občas zapne Counter-Strike, od roku 2012 ale žere LoLko, dvakrát se dostal i do Diamondu :).