Přejít k hlavnímu obsahu

Rok od tragédie. Twistenův odkaz žije dál, fanklub chystá charitativní stream

7. 6. 2024 | 13:00 VALORANT Příběh
Dnes, 7. června 2024, je to přesně rok, co esportovou komunitu navždy opustil talentovaný a uznávaný esportový hráč Karel Ašenbrener. Stalo se tak poté, co prohrál svůj dlouhý boj s depresemi. Pod přezdívkou Twisten ho znaly tisíce fanoušků po celém světě, kteří dodnes truchlí nad jeho ztrátou. Aby pomohla ostatním s psychickými problémy, rozhodla se jeho rodina založit nadační fond Twisten Foundation, který už přes půl roku denně pomáhá dospívajícím trpícími úzkostí nebo depresemi. Fanklub Twistenova bývalého týmu navíc chystá charitativní stream.
Karel "Twisten" Ašenbrener
Karel "Twisten" Ašenbrener
Zdroj: Twisten Foundation (s povolením)

Karel Ašenbrener se narodil 4. 12. 2003 v Praze a už od malička ho bavilo závodění i počítačové hry. V roce 2020 začal hrát multiplayerovou střílečku Valorant, ve které rychle dosahoval neuvěřitelných výsledků. Díky svému talentu i tvrdé dřině si vybojoval cestu až do dvou největších českých esportových organizací, Entropiq a eSuby, historicky nejúspěšnějšího profesionálního herního týmu v České republice.  

Jeho nadání si ale brzy začali všímat i v zahraničí. Netrvalo dlouho a Twisten začal hrát za organizace světového formátu. Nejprve byl součástí německého BIG, a poté francouzské organizace Vitality. Jeho velký sen o tom, že se bude účastnit největších světových turnajů se mu tak splnil. Pod přezdívkou Twisten ho znaly tisíce fanoušků po celém světě.

„Kája byl tak trochu šašek, miloval turnaje, které se odehrávaly přímo na stage, miloval své fanoušky i publikum. Během přestávek používal gesta, jako srdíčko, korejský symbol pro lásku nebo kočičí ouška. Svým láskyplným přístupem se gamingové komunitě neodmyslitelně zapsal do paměti a mnoho fanoušků si k němu vytvořilo opravdové pouto,“ vzpomíná Twistenova maminka Ivana Ašenbrenerová.

Na začátku roku 2023 se Twisten přiznal k tomu, že bojuje s depresemi a pomohl tak rozproudit diskusi o mentálním zdraví v esportu. Otevřeně mluvil o tom, že navštěvuje odborníky a léčí se. Svůj boj s depresemi bohužel prohrál a 7. června 2023 se rozhodl ukončit svůj život, což znamenalo tvrdou ránu nejen pro jeho rodinu a fanoušky, ale také pro celý svět esportu.

Karel "Twisten" Ašenbrener

Twistenův příběh inspiroval spoustu lidí a českých i zahraničních institucí, aby se více mluvilo o mentálním zdraví. Rodina Karla se k uctění jeho památky rozhodla založit nadační fond Twisten Foundation, který pomáhá mladým s psychickými problémy.

Spoustu rad od odborníků i hráčů, kteří mají zkušenosti s depresemi, najdou také v podcastech #KAREtalk na YouTube i Spotify nebo v rámci živých workshopů. Pro rodiče dětí trpícími psychickými problémy jsou pak určeny online sezení s psychology #KAREwe, kde najdou cenné informace i porozumění. 

Celý víkend se navíc ponese v duchu uctění památky Karla „Twisten“ Ašenbrenera. Při příležitosti roku uplynulého od tragické události se fanklub organizace Vitality Golden Hornets rozhodl uspořádat nepřetržitý 47hodinový charitativní stream. Jeho výtěžek věnují Twisten Foundation.

„Twisten se dokázal se svými fanoušky skutečně propojit, a mnoho z nás si s ním tak vybudovalo opravdový vztah. Nosil naše barvy a my na něj nechceme nikdy zapomenout. Právě proto jsme se rozhodli uspořádat stream, kterým uctíme jeho památku a také pomůžeme těm, kteří to potřebují,“ objasnil pořádání streamu člen Golden Hornets Marvin „MarvL“ Gadois.  

Akce začne v pátek 7. 6. po deváté hodině večer a pokračovat bude až do neděle 9. 6. do osmé hodiny večerní na oficiálním Twitchi Golden Hornets. Sledující se můžou těšit například na streamování z her, jako je League of Legends, CS GO, XDefiant nebo Rocket League. Chybět nebude ani Valorant, který hrál právě Twisten. Událostí budou sledující provázet hráči Marvin, Jordan nebo Nico. Kromě toho se streamu zúčastní také speciální hosti, oblíbení ambasadoři Vitality Kaffworld a Shynouh.

Výtěžek ze streamu chce Golden Hornets věnovat nadačnímu fondu Twisten Foundation, který založila Karlova rodina na podporu duševního zdraví dospívajících. „Je neskutečné, co pro ostatní Twisten znamenal. Veškeré podpory si moc vážíme a využijeme ji na financování svých projektů, které denně pomáhají teenagerům v jejich boji s duševními problémy,“ říká Denisa Stránská, ředitelka Twisten Foundation.  

Na PLAYzone od března 2022. Zaměření především na League of Legends a EA Sports FC. Občas zapne Counter-Strike, od roku 2012 ale žere LoLko, dvakrát se dostal i do Diamondu :).