
Vše začalo už počátkem týdne, kdy Kim Moon-soo, kandidát konzervativní strany People Power Party (PPP) na prezidenta Jižní Koreje, zveřejnil na sociálních sítích fotku, na níž napodobuje ikonickou pózu samotného Fakera. Dokonce zvolil přesně i ty samé barvy oblečení, jaké na slavné fotce má i legendární hráč. Co měl být patrně vtipný nebo populistický tah, se rychle změnilo v pořádný průšvih. Herní komunita zuřila, fanoušci psali, a T1 si připravilo ostrý vzkaz.
„Faker není spojený s žádnou politickou stranou, kampaní ani názorem,“ píše se v oficiálním prohlášení organizace. „Jeho obraz i gesto byly použity bez povolení. Žádáme okamžité stažení příspěvku.“ T1 navíc dodalo, že podobné jednání může poškodit samotného hráče, a to nejen reputačně, ale i profesně.
— T1 LoL (@T1LoL) May 6, 2025
Tohle ale není poprvé, co se Fakerovo jméno objevilo ve spojení s politikou. Už letos v březnu ho zmínil tehdejší prezident Yoon Suk Yeol při debatě o zapojení mladých do veřejného života. A vedle něj zazněla jména jako BTS, BLACKPINK, Kim Ha-seong nebo fotbalová hvězda Son Heung-min. Faker se tak postupně stal nástrojem korejské „měkké moci“, vývozním artiklem kultury a hrdostí národa.
Ale někde musí být jasná hranice hranice. A T1 teď jasně dává najevo, že tu hranici přejít nenechá. „Nechte Fakera hrát, nemanipulujte s ním,“ vzkazují zástupci slavné organizace. A komunita s nimi jednoznačně souhlasí. Mezitím si Faker nejspíš užíval narozeninový dort. Devětadvacet let, z toho přes polovinu na vrcholu světového esportu. Možná právě proto si politici myslí, že si jeho jméno můžou půjčovat. Ale fanoušci vědí, že Faker není maskot. Je to král. A ten si zaslouží respekt, ne zneužití.