Přejít k hlavnímu obsahu

Nejhorší anti-cheat ve světě FPS her? Ten má vůči své hranosti suverénně Counter-Strike

16. 5. 2025 | 20:00 Counter-Strike 2 Zajímavost
Na čem se všichni hráči Counter-Striku shodnou, tak to je nedostatečný anti-cheat. Různé formy podvádění jsou morem multiplayerových stříleček a ikonický FPS titul od Valve je na tom v podstatě nejhůře, jak popisuje studie čtyř britských studentů s názvem CheckMATE.
Cheatování v Counter-Strike 2
Cheatování v Counter-Strike 2
Zdroj: Valve

Sam Collins, Alex Poulopoulos, Marius Muench a Tom Chothia z univerzit v Birminghamu a Warwicku se v minulém roce zaměřili na problematiku cheatingu a účinnosti různých vývojářských přístupů. Studenti experimentovali s různými podpůrnými programy a testovali efektivitu anti-cheatů. Celkově srovnávali 11 stříleček, z nichž jsou na tom nejhůře ty, které s povodníky nebojují ochranným systémem na bázi kernelu.

Není žádným tajemstvím, že Valve Anti-Cheat je v boji s nekonečným problémem nedostatečný. Teď je jeho nekvalita ovšem i podložená studií. Counter-Strike 2 a Team Fortress 2 si vedly společně s Battlefieldem 1 nejhůře, za zbytkem pole zaostávají opravdu o parník. Starší díl Battlefieldu je ve výsledném grafu (níže) na úplném dně, ale také ho nehraje tolik hráčů, takže za nejhorší situaci se skutečně dá označit ta v CSku.

Z hlediska výzkumu je přítomnost BF1 zajímavá proto, že u dosud posledního dílu oblíbené série se tvůrci uchýlili k Easy Anti-Cheatu, který běží na úrovni kernelu. A jak můžete vidět sami, Battlefield 2042 si hned razantně polepšil a vylétl mezi další tituly, které na EAC spoléhají. Kernel-level anti-cheat je za přístup do nitra systému často kritizovaný, ale jak ukazuje studie, tak se jedná o účinnou cestu v boji proti cheaterům.

Nejlepší ochranou proti podvodníkům se může pyšnit VALORANT. Jeho tvůrci totiž požadují mít spuštěný anti-cheat zvaný Vanguard už při spuštění počítače, což ještě více zmenšuje prostor na jakoukoliv nekalou manipulaci. Podle výzkumu jsou i proto na titul z dílny Riot Games podpůrné programy nejdražší. Studenti britských univerzit odhadují, že na trhu s podvodnými programy se ročně může točit až 1,6 miliardy korun.

Celý řetěz a jeden z největších kamenů úrazu Counter-Striku tedy bohužel dává smysl. Čím je jednodušší prolomit anti-cheat, tím levnější cheaty jsou a snazší dostupnost napomáhá jejich rozmáhání. Nemyslete si ovšem, že kernel-level anti-cheat by vše vyřešil jako mávnutím kouzelného proutku. Celosvětově uznávaná platforma FACEIT jedním takovým disponuje, ale například na hardwarové podvody je stejně krátká.

Zdroj: dl.acm.org
Štítky: Counter-Strike 2
Tvoří a pisálkuje na pískovišti jménem PLAYzone.cz už od roku 2011. Zkoušel i jiné pozice, redaktořina a komentování je ale cesta. Přes 10000 článků a bleskovek hovoří za vše. Rád si hraje se slovy, stvořil třeba Zápasovník. Je fanouškem také klasického sportu, ze všeho nejvíc ale miluje jídlo.