Přejít k hlavnímu obsahu

Proč jsou evropské týmy pořád pozadu? Východní hvězdy prozradily recept na úspěch

10. 7. 2025 | 16:15 League of Legends Rozhovor
Na letošním MSI zase sledujeme známý příběh. Evropské týmy padají brzy a asijské kolosy si to kráčí do dalších kol. G2 i MKOI jsou venku a evropská fanouškovská základna opět přemýšlí: Kde je problém? Odpovědi mají ti nejpovolanější, trenér Anyone’s Legend Tabe a superstar Gen.G Chovy, kteří se rozpovídali u Caedrela.
Caedrel zpovídá Chovyho
Caedrel zpovídá Chovyho
Zdroj: Riot Games

Wong „Tabe“ Pak Kan nastartoval kariéru už v roce 2011 jako hráč, do role kouče pak nastoupil po dalších třech letech. Od té doby nasbíral tolik zkušeností a titulů jako málokdo. Také je velice otevřený a upřímný. Na otázku, co by doporučil Evropě, neváhal: „Rozhodování. Většinu zápasů neprohráváte kvůli draftu, ale kvůli špatnému rozhodování.“ Podle něj hráči v EU často netrefí správný moment pro fight nebo rotaci. „Musíte být rychlejší, třeba o tři, pět vteřin. To je tempo, to je rozdíl mezi výhrou a prohrou.“

Zatímco západní týmy se utápí v dlouhých diskuzích nad draftem, Tabe věří v jednoduchost. „Nevedu s hráči žádné rozsáhlé draft meetingy. Hrajeme to, co trénujeme ve scrimech. Když přemýšlíš moc, začneš se hádat sám se sebou.“ Naopak chemie mezi hráči a trenérem je podle něj klíč. „Někdy věřím já jim, jindy oni mně. Ale po každém zápase si sedneme a probereme, co mohlo být lepší. I když vyhrajeme.“

A pracovní morálka? Dva bloky scrimů denně, jak to běžně dělají týmy v EU? Tabe se jen usměje. „Tři bloky scrimů denně, plus večer selo queue do čtyř do rána. Žádné snídaně, žádné výmluvy. Jen práce.“ I když se zdá být takový režim poněkud krutý, tak přináší ovoce. Samozřejmě nezapomíná na odreagování přívětivý přístup.

Wong "Tabe" Pak Kan radí jeho hráčům
Wong "Tabe" Pak Kan radí jeho hráčům
Zdroj: Riot Games

Když Caedrel mluvil s Jeongem „Chovy“ Ji-hoonponem výhře nad T1, překvapil ho klid a nadhled. Jeden z nejlepších midlanerů světa už nehrotí solo queue jako dřív. „Na MSI jsem se víc soustředil na pohodu. Solo queue není všechno. Radši si jdu zacvičit nebo se vyspím, protože pak jsem na stage víc fresh.“

Zatímco západ často analyzuje do zblbnutí každou chybu, Gen.G si během série raději udržují čistou hlavu. „Nedává smysl rozpitvávat každou minutu předchozí hry. Řekneme si, co bylo důležité, trochu osvěžíme atmosféru… a jdeme rovnou na draft,“ prozrazuje, co se děje mezi hrami za oponou.

A co by doporučil Evropě? V tom má korejská hvězda trošku odlišný pohled než slavný trenér z LPL. „Zaměřit se na draft. Dnešní meta je o tom, kdo ho zvládne líp. A v tom Evropa ztrácí,“ míní Chovy, přestože věří, že LEC týmy mají potenciál. Jeho odpověď však nevyvrací ani myšlenku čínského kouče.

Chovy po výhře nad T1
Chovy po výhře nad T1
Zdroj: Riot Games

Proč tedy Evropa nestačí?

  • Tempo hry – Asijské týmy jsou rychlejší a přesnější. EU často zaspí klíčový moment.
  • Rozhodování – I když je draft dobrý, bez správných rozhodnutí se prohrává.
  • Work ethic – Tréninkový režim v Číně? Tři bloky scrimů denně a rankedy do noci.
  • Draft  – Jak říká Chovy: dnešní meta je draft. A v tom má EU co dohánět.
  • Přístup – Tabe i Chovy se shodují: vítězí ten, kdo se dokáže poučit z chyb a má zdravý mindset.

„Jestli chcete mít naději, musíte makat. Jestli ne, nemáte žádnou,“ vzkazuje Tabe. Tak „jednoduché“ to je. Východ nestaví jen na talentu, ale hlavně na tvrdé práci, disciplíně a schopnosti držet krok s tempem moderní LoL scény. Pokud se Evropa neprobudí, bude se z toho samého probouzet každý výlet do světa.

Fanoušek esportu od mala, stejně jako hráč všech možných her. Taky pleskám španělský fotbálky v hospodách a dám si u toho dobrý pívo.