
Podle jeho vlastního vyjádření dorazili 15. dubna k němu domů příslušníci Guardia di Finanza – ozbrojeného sboru, který v Itálii vyšetřuje daňové úniky, padělání nebo právě porušování autorského práva. V ruce měli povolení k prohlídce, během které mu zabavili přes 30 zařízení a mobil. YouTuber se prý snažil spolupracovat, ukazoval zprávy s výrobci handheldů, ale ani to nepomohlo.
Problémem byly konzole od značek jako Anbernic nebo GoRetroid, které často obsahují stovky předinstalovaných ROMek (Read-Only Memory), tedy digitálních kopií původních softwarů z čipů, které se často právě nacházejí ve starších herních kazetách nebo herních deskách arkádových her.
Tyto kopie, když jsou spárovány s emulátorem (softwarem, který napodobuje původní konzoli), umožňují uživatelům hrát původní hry na různých zařízeních. Jenže originály jsou stále chráněné autorským právem. A když se jedná o tituly, které patří do stájí Sony nebo Nintendo, tak je jen otázkou času, než zakročí.
Ačkoliv Once Were Nerd tvrdí, že recenze nebyly sponzorované, neobsahovaly „affiliate“ odkazy a nikdy nenabádal k pirátství, úřady to vidí jinak. Na základě článku 171-ter italského autorského zákona může být jakákoli propagace nelegálně šířeného obsahu považována za trestný čin. A právě proto mu hrozí až tři roky za mřížemi a pokuta ve výši téměř 400 tisíc korun. Mezitím navíc riskuje zablokování svého YouTube kanálu, tedy i své hlavní obživy.
Celá situace navíc otevírá dost nebezpečný precedens. Co je ještě recenze, a co už „propagace pirátství“? Pokud projde trestní stíhání někoho, kdo jen recenzuje zařízení s potenciálně nelegálním obsahem, co čeká zbytek technologických YouTuberů? Tvůrci obsahu nezbývá než čekat, jak italské úřady rozhodnou.