Přejít k hlavnímu obsahu

Kvantita nad kvalitou. Saúdové ovládli klubový šampionát, i když vyhráli jen jeden z 25 pohárů

25. 8. 2025 | 14:00 Reportáž
Nedílnou součástí největší globální akce Esports World Cup je klubový šampionát, do kterého organizace sbírají body ze všech 25 zapojených soutěží. Masivní podpora většiny zúčastněných titulů udržela po roce na trůnu Falcons, kteří na domácí půdě v Rijádu uspět jednoduše museli.
Falcons
Falcons
Zdroj: Esports World Cup

Na letošním světovém poháru v elektronických sportech se rozdávalo více než 70 milionů dolarů, což je takřka 1,5 miliardy korun. Často se mluví o krvavých penězích, kterými se snaží šejkové udělat ze Saúdské Arábie centrum největšího světového esportu. World Cup konec konců běží necelé dva měsíce a mezi účastnickými tituly v podstatě žádný velký nechybí. Také Riot Games se svými hrami letos couvnuli.

Saúdové kromě toho vlastní i největší organizaci současného esportu, do které na štědré výdělky postupně lákají ty nejlepší hráče světa. Díky v podstatě neomezené studnici peněz mohou Falcons zaměstnávat týmy a hráče ve všech „správných“ hrách, aby byli automaticky favoritem číslo jedna ve „vlastní soutěži“ a mohli ukázat světu, kdo je nejlepší. Cokoliv jiného než první místo by v klubovém šampionátu bylo tragédií.

Do klubového šampionátu se v rámci Esports World Cupu započítávají výsledky všech titulů. Letos jich bylo rovných 25 a Sokoli chyběli jen ve třech z nich (VALORANT, League of Legends, Honor of Kings). Vyhrát dokázali pouze pohár v Overwatchi 2, ale díky masivní podpoře největšího počtu sekcí si zajistili setrvání na trůnu. V jiných hrách byli dvakrát druzí, třikrát třetí a dvakrát čtvrtí, ale v rovných deseti nebrali ani bod.

Falcons letos tak dominantní nebyli a konkurenti od nich nebyli vůbec daleko. Stříbrné medaile znovu po roce zbyly na Team Liquid, ačkoliv jeho hráči ovládli hned tři disciplíny: MLBB, EA Sports FC 25 a šachy. Posun ze čtvrtého místa na bronzovou příčku zaznamenal Team Vitality, ačkoliv jeho vlajková loď v Rijádu neuspěla. Největší zklamání panuje u Virtus.pro, kteří při zapojení 18 různých sekcí skončili až pátí.

Tvoří a pisálkuje na pískovišti jménem PLAYzone.cz už od roku 2011. Zkoušel i jiné pozice, redaktořina a komentování je ale cesta. Přes 10000 článků a bleskovek hovoří za vše. Rád si hraje se slovy, stvořil třeba Zápasovník. Je fanouškem také klasického sportu, ze všeho nejvíc ale miluje jídlo.