
Na první pohled to vypadá jen jako kosmetická změna jména, ale v herním světě je to jasný signál. Criterion, který od roku 2010 dodával Need for Speed šťávu (od Hot Pursuit přes Rivals až po poslední Unbound z roku 2022), se stává podpůrným studiem pro Battlefield. Vedení EA už letos v únoru potvrdilo, že studio dostalo za úkol posílit singleplayerovou část Battlefieldu 6, a teď to má i oficiální razítko.
To zároveň potvrzuje obavy, které mezi fanoušky kolovaly poslední měsíce. Už šéf webu Speedhunters, který dlouhá léta spolupracoval s EA, varoval, že Need for Speed je „u ledu“. Teď, když Criterion změnil identitu, se zdá být tato „pauza“ spíš na neurčito. EA sice opakuje, že značka není mrtvá, ale kdo by měl věřit v její návrat, když hlavní tým už dostal jiné priority?
Na Redditu fanoušků NFS panuje totální skepse. Pro mnohé byl Criterion poslední jistotou. Studio podle nich dokázalo dodat NFS nějaký ten charakter po letech experimentů a restartů. Jenže podobně jako Vicarious Visions, jež zmizelo pod křídly Blizzardu, se i Criterion stává podpůrným článkem větší značky. A možnost nového Burnoutu? Ta snad ještě nikdy nebyla vzdálenější.
Criterion is now „a battlefield studio“.
byu/aleyyyy420 inneedforspeed
Need for Speed Unbound přitom není zas tak stará hra, vyšla teprve v roce 2022. Jenže od té doby se kolem série rozhostilo ticho, zatímco velká část vývojářů přešla na Battlefield. A ten je pro EA teď jasnou prioritou. Battlefield 6 má vyjít 10. října 2025 a už podle úspěchů bety očekává se, že půjde o velký návrat značky po ne úplně šťastném předchozím dílu.
Takže co dál? Oficiálně Need for Speed pořád existuje, ale v současnosti nemá ani vývojáře, ani datum, ani jasnou budoucnost. A to je pro sérii, která byla kdysi synonymem pro arkádové závodění, možná ta nejsmutnější zpráva vůbec.