Přejít k hlavnímu obsahu

Vainglory

Vainglory poprvé uzřela světlo světa při představení iPhonu s pořadovým číslem 6, kdy demonstrovala výkon nového zařízení od společnosti Apple. Hra se po časové exkluzivitě velmi rychle dostala i na zařízení se systémem Android a dnes je jednoznačnou jedničkou mezi MOBA mobilními hrami. Za kvalitu ručí SuperEvil MegaCorp, kterážto pod sebou sdružuje bývalé zaměstnance Blizzardu, Riotu či Rockstaru.

Vainglory je typově MOBA hra, ovšem uzpůsobená pro mobilní zařízení. Hraje se kompletně zdarma na tabletech a telefonech, na iOS i Androidu. Za její obrovskou popularitou mezi uživateli stojí zejména její profesionální zpracování od studia SuperEvil MegaCorp, které přišlo s unikátním E.V.I.L. enginem, na kterém hra běží. 

V základu se jedná o teamové souboje dvou teamů o třech hráčích, kde podstatou je zničit enemy krystal a ochránit ten vlastní. Narozdíl od klasických MOBA her pro PC, mapa ve Vainglory se skládá jen z jedné linky (lane), která spojuje oba krystaly a džungle (jungle). Herní pozice jsou poměrně jasně dané, jedná se o laner, jungler a support, přičemž každá pozice vyžaduje odlišné dovednosti a herní styl. Čím se hra odlišuje od ostatních MOBA her je Kraken, sídlící uprostřed mapy od patnácté minuty, sloužící jako perfektní nástroj pro pushování a urychluje tak celou hru. Jeden match se tak časově pohybuje vždy kolem dvaceti minut. 

Vainglory

Vainglory je špičkově spravovaná hra. Updaty vychází pravidelně každý měsíc, hrají se profesionální ligy rozdělené dle regionů (EU, NA a SEA), přičemž vítězové se následně mezi sebou utkají v mezinárodním turnaji. 

Matchmaking je založen na více faktorech.Jde o kombinaci karmy, jakou hráč má, skill tieru (úroveň, která reflektuje dovednost hráče na základě poměru prohraných a vyhraných her) a MMR (systém, který lze nejlépe popsat jako druhý a neviditelný skill tier, který hráči zůstává i po konci sezóny, kdy se klasické skill tiery vyresetují na nejnižší úroveň hromadně u všech hráčů). 

Hra se může hrát ve třech základních možnostech. Při výběru ranked je hráč systémem postaven proti více méně stejně silným soupeřům a snaží se šplhat nahoru a získávat ELO. Čím vyšší skill tier (úroveň 1-10), tím zkušenější a dovednostně lepší hráč. Při výběru casual hráči nesoupeří o ELO, jedná se spíše o odpočinkové hry, kdy hráči zkouší nové hrdiny a kombinace, popřípadě je rozdíl mezi jejich skill tiery příliš vysoký na společný ranked. Poslední možností je Battle Royale, kdy se jedná o zrychlenou verzi hry, kdy se oba teamy utkají v souboji na lajně. Taková hra trvá obvykle 7-10 minut a je nesmírně zábavná, ovšem také nemá vliv na růst či pokles hráčova skill tieru.