Přejít k hlavnímu obsahu

Intel Labs se připravuje na bezdrátovou budoucnost, v níž bude všechno propojené

13. 9. 2012 | 21:00 Všechny hry
SAN FRANCISCO, Kalifornie, 13. září 2012 – Ve své dnešní přednášce na konferenci Intel Developer Forum technologický ředitel Intelu Justin Rattner prohlásil: „V budoucnosti bude platit, že všechny počítače jsou propojené a my hledáme způsob, jak vše propojit bez kabelů: od nejjednodušších integrovaných čidel až po nejdokonalejší cloudová datová centra.“  
Výchozí obrázek

SAN FRANCISCO, Kalifornie, 13. září 2012 – Ve své dnešní přednášce na konferenci Intel Developer Forum technologický ředitel Intelu Justin Rattner prohlásil: „V budoucnosti bude platit, že všechny počítače jsou propojené a my hledáme způsob, jak vše propojit bez kabelů: od nejjednodušších integrovaných čidel až po nejdokonalejší cloudová datová centra.“

 

Rattner vůbec poprvé představil funkční, plně digitální WiFi rádio označované jako „rádio podle Mooreova zákona." Technologický ředitel na vysvětlenou dodal, že toto plně digitální rádio je v souladu s Mooreovým zákonem, a to svou škálovatelností v oblasti velikosti a energetické účinnosti. Při jeho vývoji byly využity nejnovější technologie, například výroba na bázi 22nm tri-gate. Plně digitální rádia najdou uplatnění zejména v nových SoC pro chytré telefony a tablety. Malá velikost a nízká cena integrovaných digitálních rádií umožní široké spektrum nových aplikací od věcí, které budou součástí oblečení, až po „internet věcí,“ spočívající v tom, že  zařízení typu domácích spotřebičů budou schopna vzájemně komunikovat, vyměňovat si data a být ovládána na dálku.

 

Justin Rattner rovněž představil bezdrátový standard nové generace označovaný zkratkou WiGig, jenž funguje v milimetrových vlnových délkách rádiového spektra a nabízí pásmovou šířku přes 5 GB za sekundu. Standard WiGig je snahou celého počítačového odvětví konsolidovat řadu roztříštěných bezdrátových technologií na frekvenci 60 GHz v rámci stávajícího standardu WiFi standard.

 

„WiGig je tak rychlá, že vám umožní bezdrátově propojit ultrabook, tablet i chytrý telefon,“ prohlásil Rattner a dodal: „Lze zároveň propojit několik displejů.“

 

Vyšší komfort a životnost baterie pro zařízení připojené ke cloudu

Uživatelé oceňují funkci, díky níž jejich zařízení přijímají emaily a aktualizují sociální sítě i v režimu spánku. Aby byla tato funkce permanentní přítomnosti online funkční na platformě Ultrabook, vyvinula společnost Intel technologii Intel® Smart Connect, která dokáže ultrabook probudit vždy jen na nezbytně dlouhou dobu, aby přijal data a vzápětí opět přešel do pohotovostního režimu, čímž je zajištěna maximální výdrž baterie.

 

Justin Rattner během své přednášky představil možnost, jak nejlépe využít přínosů technologie Smart Connect  pro aktivní přenos souborů a streaming videa: „Spring Meadow“ je nástroj, který dokáže inteligentně řídit komunikaci mezi cloudem a zařízením. Toho dosahuje tak, že před-zpracovává síťový provoz a proaktivně řídí proudění dat. Díky tomu podstatně efektivněji využívá kapacity hostitelského procesoru a umožňuje mu zůstat v nízko-energetickém režimu déle, aniž by to mělo dopad na výkon celého systému.

 

Eliminace hesel, vyšší zabezpečení

Hesla zůstávají běžným, leč poměrně nepohodlným způsobem ochrany přístupu k cenným nebo citlivým informacím. Intel Labs se pokusila potřebu hesel eliminovat a vyvinula technologii zvanou Client Based Authentication Technology. Ta dokáže nejen eliminovat hesla, ale výrazně zjednodušuje a urychluje proces přístupu k bankovním účtům, akciovým portfoliím a dalším osobním informacím v režimu cloud.

 

Technologie funguje na tom principu, že uživatel svou totožnost na ultrabooku nebo chytrém telefonu ověří pouze jednou prostřednictvím biometrického čidla a zařízení následně bude svou totožnost u cloudových služeb ověřovat automaticky. Identifikace bude fungovat na bázi rozpoznání jedinečného vzorce žil na dlani uživatele a uživatel bude moci bez problémů používat elektronické bankovnictví, sociální sítě nebo jakýkoli jiný druh zabezpečených služeb. Rovněž tato technologie nabídne funkci monitoringu, který zařízení a připojení k zabezpečené službě uzamkne v okamžiku, kdy uživatel zařízení odloží. Jakmile uživatel znovu začne se zařízením pracovat, nové biometrické čidlo celou platformu odemkne a obnoví předchozí zabezpečené připojení. Celý proces je virtuálně transparentní, snadno použitelný a výrazněji zabezpečený.

 

Sítě v cloudu s rádiovým přístupem, budoucnost bezdrátového širokopásmového připojení

Justina Rattnera na pódiu doprovodil Dr. Chih-Lin I, ředitel výzkumného ústavu China Mobile Research Institute v Pekingu, který promluvil o spolupráci na výzkumu mezi Intel Labs a China Mobile. Cílem tohoto výzkumu je navrhnout a vyrobit prototyp sítě v cloudu s rádiovým přístupem, tzv. C-RAN. Ta má sloužit jako alternativa tradiční RAN, jež slouží jako základ pro moderní mobilní komunikaci. Namísto jednoduchého přesunu hardwaru ze základny do datového centra funguje na té bázi, že standardní servery postavené na technologii Intel provozují softwarově definovanou radiovou aplikaci. Dr. I vysvětlil, že technologie C-RAN technology významně sníží kapitálové i provozní náklady pro poskytovatele bezdrátových služeb a zároveň nabídne podstatně vyšší úroveň těchto služeb s nižším počtem výpadků během špičky.

 

Justin Rattner pak nastínil další oblast výzkumu, tzv. síť typu Video Aware Wireless Network (VAWN), jež přinese profit jak poskytovatelům bezdrátových služeb, tak koncovým uživatelům. VAWN je produktem společného akademického výzkumného programu sponzorovaného společnostmi Intel, Cisco a Verizon. Vzhledem k tomu, že se v horizontu příštích pěti let očekává výrazný nárůst video dat (podle odhadu Cisco Visual Networking Index), hrozí nebezpečí, že by bez nových inovací mohlo docházet k omezení kvality videa a přenosové kapacity. VAWN usiluje o to zvýšit streamingovou kapacitu bezdrátových sítí a zároveň zlepšit uživatelský komfort při sledování videa, a to zejména optimalizací síťového výkonu.

 

O společnosti Intel

Společnost Intel je světovým lídrem v počítačové inovaci. Společnost navrhuje a buduje klíčové technologie, které slouží jako základ pro výpočetní zařízení ve světě. Další informace o společnosti Intel jsou dostupné na www.intel.com/pressroom a http://blogs.intel.com.

Štítky: INTEL