Přejít k hlavnímu obsahu

Jen proti lepším hráčům zjistíš svoje limity, láká blade hráče na sobotní kvalifikaci

8. 9. 2023 | 12:58 Counter-Strike 2 Rozhovor
Roman „blade“ Pilný už hráčské ambice v rámci Tipsport MČR CS:GO dávno nemá, všem je ale může jen doporučit. „Hráči, kteří váhají s registrací, tak by to určitě měli zkusit. Můžou potkat skvělá jména, se kterými by v životě nemohli pomyslet, že si zahrají,“ vzkazuje všem.
Blade na MČR
Blade na MČR
Zdroj: PLAYzone

Vzpomínáš si na svou první otevřenou kvalifikaci, do které jsi nastoupil? Na kterou například vzpomínáš nejraději?

Na první kvaldu si určitě nepamatuju, to bylo na United Games, kdy PLAYzone ještě neexistovala. Šlo o nějaké kvalifikace v 1.6, což si vůbec nepamatuju. Co se týká kvalifikací v novodobé historii Global Offensive, tak si moc nepamatuju, už je to hodně dávno, kvalifikace ale hraju pořád, třeba se streamem, a mám to rád.

Pamatuješ si na své první MČR a svou cestu turnajem?

Moje první MČR bylo v CS 1.6 ještě na Jezerce. Samozřejmě jsem tam byl mladý, nevěděl jsem, co a jak, byl jsem vyjukaný. Samozřejmě to byl úžasný zážitek. Co se týče CS:GO, to bylo myslím 2014 nebo 2015, a skončil jsem na třetím místě. Na první MČR CS:GO tak vzpomínám moc dobře a užil jsem si to. MČR je vždycky svátek CSka, hodně diváků, speciální akce a vždycky se jako hráč nebo součást talent týmů rád vracím. MČR zůstane v mé paměti navždy a teď z pozice diváka se budu těšit na další, ať si to společně užijeme.

Jak jsi ještě jako nezkušený vnímal open kvalifikace? Šel sis někdy jen tak zahrát, nebo to byl vždy správný tryhard?

No, z doby, kdy jsem byl nezkušený, tak už si moc nepamatuji, jak to bylo. (směje se) Už je to nějaká doba zpátky, ale ty otevřené kvalifikace mám rád hlavně proto, že se zúčastní hodně neznámých týmů, které můžou překvapit. Open kvalifikace jsou takové nevyzpytatelné, a i v tom je ta krása. Člověk musí dávat pořád pozor, může se v kvalifikaci stát vždycky něco neočekávaného.

Tipsport CS:GO Praha II
Tipsport CS:GO Praha II
Foto: PLAYzone

Změnily se hodně tyto kvalifikace za poslední roky?

Jestli se změnily, tak maximálně co se týká počtů. Je teď méně kvalifikací, než když jsem hrával já. Je to logický, teď hráči můžou hrát FACEIT, ESEA a počet hráčů se rozprostře na platformách. Když jsem hrával já třeba CS 1.6, tak taková možnost nebyla a kvalifikace hrávalo třeba 400 týmů. Je škoda, že už to není takto v CS:GO a že hraje jen menší část a doufám, že se to nějak posune dopředu.

Často se hráči nezúčastní kvalifikací, protože se bojí výprasku. Souhlasíš s tím, že i podobné turnaje mohou být pro hráče ohromně přínosné, ať už hrají na výsledek, nebo jen pro zábavu?

Myslím si, že každý horší hráč by se výprasku bát neměl. Každý občas ten výprask dostane. Jak se říká, když nic nezkusíš, tak nic nezískáš. Důležité je se zúčastnit a zkusit si zahrát proti lepším hráčům. Když hraješ proti lepším hráčům, tak zjistíš svoje limity, zjistíš, co je dobře, co špatně. Může to každého hráče někam posunout.

Na co se nyní nejvíce spoléháš v kvalifikacích. Je to aim, strategie, zkušenosti…?

V kvalifikacích se nejvíce spoléhám tak nějak na všechno, ale když to řeknu blbě, tak se nejvíce v kvalifikacích soustředím na to, aby mi nespadl stream nebo sekl počítač (směje se). A to je pro mě číslo jedna, je to moje práce. Ty věci ve hře už mě nestresují tolik, jako kdysi. Dříve jsem věděl, že musíme postoupit z té kvalifikace, byl jsem nervózní, jestli to vyjde. Teď si to jdu prostě užít a ta etapa života, kdy jsem se CSkem stresoval minimálně z pozice nějakých cílů, už je za mnou.

Co bys vzkázal hráčům, kteří si třeba nejsou jistí, zda se mají přihlásit na kvalifikaci MČR? Čím bys je pozval?

Hráči, kteří váhají s registrací, tak by to určitě měli zkusit, podporují jeden z největších turnajů, který tady je. Čím více hráčů to bude hrát, tím lépe. Můžou potkat skvělá jména, s kterými by v životě nemohli pomyslet, že si zahrají. Zkusí si něco nového, navíc se hraje o krásné peníze a nikdy nevíte, jestli to náhodou nevyjde vám. Takže by si to měl určitě každý zkusit a užít si tu hru.

Tvoří a pisálkuje na pískovišti jménem PLAYzone.cz už od roku 2011. Zkoušel i jiné pozice, redaktořina a komentování je ale cesta. Přes 10000 článků a bleskovek hovoří za vše. Rád si hraje se slovy, stvořil třeba Zápasovník. Je fanouškem také klasického sportu, ze všeho nejvíc ale miluje jídlo.