Jak název vypovídá, v pátém díle way2win si ukážeme, jak provést dobrý a účinný fake útok. O jeden takový se postarali MeetYourMakers (ještě ve staré sestavě) na mapě de_dust2 ve finále Global Challenge v Dubaji proti Mousesports.
Anglické slovo fake (čti fejk) znamená v našem jazyce předstírat. V CS se toto slovo vžilo pro situace, ve který jeden z týmů (většinou teroristé) předstírají útok na jedno z pokladišť (například tím, že na něj házejí granáty, střílejí a celkově se snaží přesvědčit své nepřátelé, že právě tam povedou útok), aby se pak nakonec odebrali na pokladiště druhé. Výhoda je jasná - pokud obránci skočí teroristům tzv. na špek, stáhnou obránce z druhého plantu na první a teroristům pak často stačí zabít jednoho obránce, aby v klidu položili právě na druhém pokladišti. Toto vysvětlování vypadá složitě a stejně téměř všichni víte, co to fake je. Takže se raději podíváme na to, jak to vlastně vypadá a funguje.
MYM v dubajském finále museli po čtyřech úvodních prohraných kolech v řadě za teroristy už konečně získat bod, což se jim povedlo. Pojďme si tedy rozebrat to, jak tuto smolnou sérii prolomili.
V kole pátém nakoupili plnou výbavu a pustili se do toho. Tři hráči (Neo, Luq a TaZ) zahájili kolo rushem středem přičemž házeli kouřové granáty (smoke) do doubledoors (obr 1). Právě tento začátek kola je zřejmě nejrizikovější část na céle taktice. Teroristé probíhají středem, aby mohli útok provést co nejrychleji, ale zároveň riskují zabití CT sniperem z doubledoors.
obr. 1
Neo pokračoval středem směrem k doubledoors, zatímco Luq a TaZ běželi rush na schody, kam pro jistotu hodili ještě flashbangy k oslepení nepřátel (obr. 2 a 3).
obr. 2
obr. 3
Když vyběhli na schody, párkrát vystřelili směrem na plant, aby vyplašili obránce, ale následně se stáhli zpátky, protože hlavní akce měla teprve přijít (obr. 4).
obr. 4
O tu se postaral Neo, který nejdříve počkal, až jeden z CT bránících B poběží pomoci svým spolubojovníkům na A, a poté se vydal skrz doubledoors (obr. 5).
obr. 5
Poté, co zajistil prostor kolem vrat, měl už práci lehkou a stačilo jenom zabít do zad jednoho z dezorientovaných obránců A (obr. 6).
obr. 6
Neo se poté vydal směrem k oknu na B, zatímco TaZ seskočil ze schodů a prošel taktéž doubledoors, aby mohl krýt záda Neovi (obr. 7).
obr. 7
V tu chvíli už se na zapojení do akce připravili také poslední dva hráči MYM, kterými byli Loord a kuben. Ti se hned po startu kola rozeběhli směrem k B, kde měli za úkol zajistit kata. Právě oni nesou bombu (obr. 8).
obr. 8
Když je Neo připraven u okna (obr. 9), dává znamení těmto dvěma hráčům v katech, kteří směrem na plant hodí pár flashbangů (obr.10), čímž upoutají pozornost jediného obránce plantu B, a Neo má tak snadnou práci ho zabít do zad.
obr. 9
obr. 10
Poté vybíhají oba hráči z kat na plant, kde následně pokládají bombu (obr. 11).
obr. 11
Při obraně bomby TaZ hlídá, zda obránci z plantu A neběží na B přes CT-start (obr. 12), zatímco Luq zůstává celou dobu na schodech, které kryje i po položení bomby (obr. 13).
obr. 12
obr. 13
Tímto prakticky kolo pro teroristy končí, protože mousesports se po ztrátě dvou obránců rozhodnou raději ušetřit zbraně na další kolo. Mouz se tak rozhodli zejména proto, že se jim nepodařilo zabít žádného teroristu, což jen dosvědčuje skvělé provedení této strategie. Ta sice nepatří mezi nejlehčí, ale není příliš složité ji dobře natrénovat. Klíč úspěchu je v tom, že úvodní rush na schody musí působit co nejvíce přesvědčivě, aby donutil jednoho z CT bránících B stáhnout na A. Poté už je cesta k snadnému položení na B otevřená.
Jak je napsáno hned na začátku, nejrizikovější je start kola, kdy můžou být teroristé běžící středem zabiti AWP. Ovšem pokud se toto nestane, pak už prakticky není potřeba vyhrát nějaký složitý aim duel. Fragy vyplynou z dobré strategie a pokud se vše povede jako v tomto kole, k výhře stačí dva fragy do zad.