
Turistická sezóna na Troskách se naplno rozjíždí od května, kdy má hrad otevřeno šest dní v týdnu od úterý do neděle. První měsíce letošního roku ukázaly, že o gotickou památku roste zájem mezi fanoušky videohry Kingdom Come: Deliverance II.
„Už od zimy pozorujeme, že se v okolí hradu pohybují fanoušci hry. Mnohdy přichází v kostýmech, takže jsou dobře odlišitelní od běžných turistů a už v současné době vnímáme zvýšený zájem,“ říká kastelánka hradu Trosky Pavlína Suchomelová, která se na nové návštěvníky těší.
„Určitě to pro nás bude přínos, protože návštěvníků přijde víc,“ tvrdí Suchomelová. Neočekává však, že by měl přijít dramatický nárůst návštěvnosti. Na nové návštěvníky se těší i starosta Troskovic. Vesnička s 82 obyvateli se nachází přímo pod hradem. „Stavíme se k tomu pozitivně,“ říká Martin Svadbík.
Dominantu Českého ráje si ročně dorazí prohlédnout kolem 100 tisíc lidí. Nejvíce z nich zavítá na Trosky během letních prázdnin. V červenci a v srpnu je to v průměru tisíc lidí denně. Trosky byly podle dat agentury Czech Tourism šestým nejnavštěvovanějším místem v Libereckém kraji v roce 2023. Žádnou jinou historickou památku v této oblasti nenavštívilo více lidí.

Na fanoušky čekají speciální akce
O prázdninách čekají hráče populární české hry tematické průvodcovské okruhy a také historická událost. „Připravujeme speciální prohlídky se zaměřením přímo na fanoušky Kingdom Come: Deliverance II. Chystáme i dvoudenní akci Pod praporem Bergova, kdy hrad ožije středověkem,“ vysvětluje Suchomelová.
Událost konající se v druhé polovině července bude největší zkouškou pro okolí hradu. „Budou to nejtěžší dny tady u nás,“ potvrzuje starosta Troskovic.
Troskovice pro fanoušky videohry chystají prostřednictvím mobilní aplikace SmartGuide speciální prohlídkovou trasu. Ta je provede známými lokacemi z videohry a ukáže jim virtuální podobu místa, kterou budou moci porovnat se skutečností.
Trasa je zavede ke zbytkům skalního opevnění Nebákov, na hradiště Semín, dále navštíví místo, kde se nacházel kočovný tábor, nebo si projdou vesničky Tachov či Želejov. Chybět nesmí ani zastávka u malebného Věžického rybníka.
Do Apoleny je zákaz vstupu
Fanoušci středověké hry se ale musí rozloučit s návštěvou přírodní rezervace Apolena. Ve hře se jedná o jedno z nejkrásnějších míst. Jenže na rozdíl od virtuálního světa je v tom skutečném vstup do skalního města z pískovce zakázaný.
Podloží v Apoleně je totiž velmi křehké a davy turistů by ho mohly nevratně zničit. Do oblasti platí zákaz vstupu a za jeho porušení hrozí až desetitisícová pokuta. Přírodní rezervaci hlídá ochránce a během hlavní turistické sezóny se dozor ještě zpřísní.
Na zákaz vstupu upozorňují i cedule, které jsou v místech, kudy se dá do Apoleny vstoupit. „Pokud by přesto někdo zákaz porušil, tak si myslím, že má skoro stoprocentní jistotu, že narazí na jednoho z ochránců,“ varuje Svadbík.
S větším zájmem se pojí i problém s vyvážením odpadu. Současný stav je přizpůsobený na počet turistů z minulých let. V Troskovicích zároveň pozorují, že velké množství hráčů dorazí na místo během jednoho či dvou dnů, ale poté se víc než týden nic neděje.

Hráči jsou slušní jako ostatní turisté, říká starosta
Starosta Troskovic přiznává, že občas návštěvníci nevhodně zaparkují nebo chodí po polích a ničí zemědělskou úrodu. Přesto se neobává, že by milovníci Kingdom Come: Deliverance II měli působit velké potíže.
„Podle dosavadních zkušeností musím říct, že hráči jsou v podstatě slušní lidé. Když upozorním, že jsou na pozemku, kde nemají být, nebo aby nevstupovali do polí a chovali se náležitě, tak to dodržují jako ostatní turisté a návštěvníci,“ říká Martin Svadbík.
Dá se předpokládat, že na hrad zamíří mladší cílová skupina turistů a také návštěvníci z celého světa. V Troskovicích už byla delegace novinářů z Japonska, vedle toho se na místě byli podívat i zahraniční influenceři nebo youtubeři.
Středověký titul Kingdom Come: Deliverance II se odehrává v oblasti hradu Trosky a také na Kutnohorsku. V Kutné Hoře nabízí řadu unikátních okruhů a aktivit, které jsou spjaté s videohrou. Starosta města doufá, že díky české hře se tamní turismus vrátí na úroveň před pandemií koronaviru.
Když v únoru 2018 vyšel první díl úspěšné videohry, jejím vedlejším efektem byl zvýšený zájem turistů o Posázaví. Podle Středočeské centrály cestovního ruchu se meziročně zájem o Sázavský klášter, obce Rataje nad Sázavou či Ledečko a celé okolí řeky Sázavy zvedl o téměř 20 procent.