
Když v srpnu 2020 Epic Games integroval vlastní platební systém pro nákupy v aplikaci, porušil tím podmínky Apple App Store, jejichž součástí je povinné využívání Apple Pay s provizí 30 %. Apple na tento krok okamžitě reagoval stažením Fortnite z jejich obchodu, čímž se iOS hráči ocitli omezeni na starou verzi hry bez přístupu k aktualizacím a novým sezónám.
V reakci vedení Epic Games podalo žalobu na Apple s obviněním z nekalé konkurence a zneužívání dominantního postavení na trhu mobilních aplikací. Rok na to soud vydal smíšené rozhodnutí, které sice nevyhovělo všem požadavkům Epicu, ale nařídilo Applu umožnit externí platební odkazy pro vývojáře. Tahle tahanice trvala dlouhé roky, ale konečně se blýská na lepší časy.
Dnes federální soud dospěl k závěru, že Apple se úmyslně dopustil porušení předchozího soudního příkazu z roku 2021, který mu zakazoval potlačovat konkurenční platební mechanismy. Soud v tomto kontextu uvedl, že Apple „zbytečně testoval trpělivost soudu“ a dokonce případ předal federálnímu státnímu zastupitelství kvůli možnému obvinění z pohrdání soudem.
Fortnite is BACK on the App Store in the U.S. on iPhones and iPads... and on the Epic Games Store and AltStore in the E.U! It’ll show up in Search soon!
Get Fortnite on the App Store in the U.S. ➡️ https://t.co/HQu3pYCXFm pic.twitter.com/w74QPFFkOS— Fortnite (@Fortnite) May 20, 2025
V rozhodnutí tak napsal, že Apple již nesmí blokovat aplikace, které umožňují externí mikrotransakce bez využití Apple Pay, a musí aktualizovat podmínky App Store tak, aby vyhovovaly soudnímu příkazu. Na základě tohoto rozhodnutí společnost Epic Games podala žádost o opětovné zařazení Fortnite do obchodu, kterou Apple nakonec, alespoň pro americký trh, akceptoval. Hra tedy byla konečně zpřístupněna a uživatelé si ji mohli opět stáhnout nebo aktualizovat přímo z App Store.
CEO Epic Games, Tim Sweeney, poděkoval soudnímu systému a komunitě hráčů za podporu. Vyzval Apple k „mírové dohodě“, která by umožnila návrat Fortnite i na ostatních trzích a ukončila veškeré soudní spory. Apple se zatím oficiálně nevyjádřil ke všem bodům rozhodnutí, nicméně zpřístupnění Fortnitu lze považovat za přímý důsledek soudního příkazu.
Návrat Fortnite na americký App Store po pěti letech zakládá důležitou kapitolu v oblasti digitální ekonomiky a otázkách regulace velkých technologických platforem. Rozsudek jasně signalizuje, že dominantní společnosti musí respektovat soudní příkazy, jinak čelí právním důsledkům.