
Ve slovenském centrálním registru smluv se během letošního června objevily tři neobvyklé smlouvy. Ministerstvo obrany v nich nakoupilo desítky herních konzolí Sony PlayStation nebo Xbox Series X, zařízení pro virtuální realitu a také stovky videoher.
Celkem se jedná o nákupy ve výši jednoho milionu korun, na které na Instagramu upozornil @nasratyobcan. V polovině tohoto týdne přispěchal s kritikou lídr opoziční strany Svoboda a Solidarita, Branislav Gröhling, kterému se nelíbí, že vláda Roberta Fica zvýšila daně, ale místo šetření utrácí za videohry pro vojáky.
„Možná se dozvíme, že jsou to ‚výdaje na obranu‘ na vojenské i civilní účely a že vojáci si v Call of Duty budou trénovat mušku,“ napsal Gröhling na sociální síti Facebook. Slovenské ministerstvo obrany ale oponuje, že videohry budou sloužit k relaxu a oddychu, jak uvedla televize TA3.
„Virtuální hry a herní konzole jsou velmi žádané mezi ozbrojenými silami všech armád po celém světě, dokonce armáda USA vytvořila vlastní hru, která je primárním základem pro další taktické cvičení,“ prohlásil ministr obrany Robert Kaliňák s odkazem na herní sérii America's Army.
Vojáci budou relaxovat u Dooma či NHL
Při vysvětlování nákupu Kaliňák uvedl, že videohry jsou velmi dobré pro odpočinek, zmírnění stresu, konfliktů i pro relaxaci a získávání nových návyků. „Profesionální vojáci stráví během výcviku bez rodin a styku s veřejností 7 až 11 týdnů. Běžme proto s dobou, protože i hrací konzole slouží k překonání náročného období a k podpoře teambuildingu,“ dodal šéf resortu.
Ministerstvo uvedlo, že nakoupené konzole se budou využívat ve výcvikových střediscích v Martině, na Tureckém vrchu nedaleko Nového Mesta nad Váhom i v dalších regionech.
Zajímavostí je, že armáda vedle řady sportovních her, jako jsou fotbalový simulátor EA Sports FC 25, NHL 25, tenisová hra TopSpin 2K25, obdržela i střílečky Call of Duty, Doom: The Dark Ages nebo nejprodávanější českou hru současnosti Kingdom Come: Deliverance II.
Na základě smluv resort pořídil celkem 35 kusů konzolí PlayStation 5, 10 konzolí Xbox Series X a více než 100 videoher. Vedle toho jsou na seznamu i desítky ovladačů k jednotlivým konzolím a další příslušenství včetně virtuální reality PS VR 2.
Armády ze zemí NATO skutečně využívají videohry k tréninku vlastních vojáků. Úspěch díky tomu slaví i společnost Bohemia Interactive Simulations, která v Praze vyvíjí simulátor Virtual Battle Space 4. Ten před lety vznikl na základě kultovní střílečky Operace Flashpoint.