Přejít k hlavnímu obsahu

Designová evoluce monitorů: putování časem

1. 6. 2017 | 10:13 Všechny hry
Praha, 1. červen 2017 – Kdo si ještě vzpomíná na staré dobré monitory CRT (Cathode Ray Tube), béžové a baculaté? S novými inovativními monitory, které se vydávají téměř každý měsíc, je vcelku snadné zapomenout na to, jak daleko se pokročilo od časů, kdy byly vytvořeny první modely. Trh se od té doby trvale rozvíjel a inovoval své výrobky tak, aby lépe vyhovovaly různým potřebám a životnímu stylu zákazníků, ať už jde o dokonalejší design nebo nové technologie, přinášející stále lepší rozlišení.
Výchozí obrázek

Praha, 1. červen 2017 – Kdo si ještě vzpomíná na staré dobré monitory CRT (Cathode Ray Tube), béžové a baculaté? S novými inovativními monitory, které se vydávají téměř každý měsíc, je vcelku snadné zapomenout na to, jak daleko se pokročilo od časů, kdy byly vytvořeny první modely. Trh se od té doby trvale rozvíjel a inovoval své výrobky tak, aby lépe vyhovovaly různým potřebám a životnímu stylu zákazníků, ať už jde o dokonalejší design nebo nové technologie, přinášející stále lepší rozlišení. Kdo si ale mezi 4K rozlišením a zakřivenými monitory vzpomene, jak dlouhá sem byla cesta?

Na svou dobu průlomové: 4:3 monitory CRT 

Když bylo někomu v devadesátých letech řečeno, aby vyzkoušel sestavu dvou monitorů, dalo se jen doufat, že stůl tohoto člověka je dostatečně velký. Až do začátku 21. století byly nejčastěji používanými monitory v kancelářích a domovech právě modely CRT, dobře známé pro svou váhu a spíše nenápadný vzhled. K překvapení většiny lidí se první monitor CRT datuje už do roku 1897 a byl vyvinut německým fyzikem Karlem Ferdinandem Braunem. Jeho objemný vynález se pak stal prvním milníkem ve vývoji, který nedávno přinesl monitory o tloušťce menší než 1 cm jako například model AOC PDS241 s 5,2mm profilem.

Na rozdíl od těchto dnešních štíhlých obrazovek zabraly monitory CRT skoro celý stůl. Model AOC CT720G, monitor CRT vydaný v devadesátých letech, měl například tloušťku 41,9 cm kvůli barevným katodovým trubicím, které generovaly obraz na obrazovku. Tloušťka však nebyla jediným aspektem, kterým se tyto monitory designově lišily od dnešních moderních monitorů. Nabízely rovněž formát 4:3 a ne příliš atraktivní béžový vzhled. A přestože se nyní za těmito modely můžeme s úsměvem ohlédnout, monitory CRT dominovaly trhu až do počátku 21. století. Až poté se LCD monitory staly dostupnějšími a populárnějšími – a přinesly velké pokroky v designu.

Nová éra: LCD monitory

Ačkoliv se LCD monitory staly široce populárními na začátku nového tisíciletí, ty první již spatřily světlo světa v roce 1972. Po dlouhou dobu však také byly drahé pro výrobu i nákup, což vedlo k tomu, že modely CRT dominovaly na trhu již více než půl století. V průběhu let se trh přesto změnil. Nejen že se zpřísnily energetické standardy, ale uživatelé začali požadovat lepší design a nové technologie, což vedlo k větším, tenčím a stylovějším modelům. Protože se LCD monitory skládají z vrstev filtrů, skla a tekutých krystalů, není k jejich fungování potřeba objemných katodových trubic, což výrobcům umožnilo vyvíjet modely, plnící potřeby rostoucího trhu.

Najednou bylo možné vytvořit monitory s ostřejším obrazem a nižší energetickou spotřebou. Bylo také možné experimentovat s novými designy, takže nové modely nejen že dobře vypadaly, ale také uživatelům nabízely více ergonomických možností. První nastavení polohy monitoru uživatelům například umožnilo náklon, což je pokrok, který i nadále výrazně zlepšuje uživatelské zkušenosti. S ústupem CRT, jejichž katodové trubice dlouho vzbuzovaly obavy, že vyzařují malé množství rentgenového záření, se snížily i obavy o zdraví spojené s dlouhodobým používáním monitorů.

V prvních deseti letech 21. století se designy monitorů změnily tak drasticky, že časy objemných modelů CRT byly rychle zapomenuty. V roce 2008 společnost AOC například vydala model Angelo, držitele ocenění Red Dot Design, 16:9 LCD monitor s dotykovými tlačítky a stojanem s třemi možnostmi nastavení.

Další designy přišly a odešly, třeba jako AOC Razor, držitel ocenění iF Product Design s rozložitelným stojanem pro snadné upevnění na zeď, nebo AOC série 57 se stejným oceněním, extra rovným rámečkem a oddělitelným stojanem. Takové modely nejen že zaznamenaly počátek dnešního závodu v designu a inovacích, ale i ve vyvíjejícím se uživatelském přizpůsobení.

Současnost: širší, tenčí, rychlejší monitory pro každý životní styl 

Jak se změnil design monitorů? Stejně jako u mnoha produktů se potřeby a přání zákazníků začaly stávat stále specifičtějšími. Ať už jde o uživatele v kanceláři se smyslem pro styl, soutěživého hráče, profesionálního grafika nebo běžného domácího uživatele – objevilo se několik specializovaných trhů, které po výrobcích požadovaly vlastní designy a technologie přizpůsobené jejich potřebám a životnímu stylu. Současné designy monitorů cílí na různé skupiny zákazníků, kteří často mají zcela odlišné potřeby a přání.

Zatímco grafici pravděpodobně hledají špičkovou obrazovou kvalitu a ergonomické funkce, moderní profíci ocení stylové a funkční monitory, které jim umožní nejen efektivně pracovat, ale také dobře vypadají na pracovním stole. Výsledkem je, že inovativní designy monitorů, jako jsou modely AOC PDS241 a PDS271, koncipované slavným designérským domem Studio F. A. Porsche, tyto uživatele lákají. Jejich unikátní sestrojení vstupního a výstupního připojení nabízí profil 5,2 mm, jenž je tenčí než většina dnešních smartphonů. Vedení napájení a kabelů skrze asymetrický stojan nabízí obzvlášť čistý a elegantní vzhled.

Můžeme s klidem říci, že současné monitory jsou tenčí, rychlejší a zároveň nabízejí i rozměrnější obrazovky. Vzhledem k rostoucí popularitě esportů a soutěžního hraní dnes mnoho uživatelů požaduje monitory, které jim nabídnou nejen rychlý čas odezvy a vyšší obnovovací frekvenci, ale i design, umocňující herní zážitek. V rámci trhu se zakřivené modely – které překvapivě debutovaly v televizním sektoru už v roce 1952 – zpopularizovaly v herních komunitách. Důkazem toho je třeba model AOC AGON AG352QCX s úhlopříčkou 21:9, zakřivením 2 000 mm, dobou odezvy 4 ms, obnovovací frekvencí 200 Hz a podporou Adaptive-Sync. I možnosti ergonomického nastavení za sebou mají dlouhou cestu.

Předchozí monitory CRT zřídka nabídly víc než základní otočné funkce, zatímco dnešní monitory je možné naklánět, otáčet nebo výškově nastavit. Takové možnosti herním nadšencům nabízí například model AG352QCX. Dokonce ani v kancelářském prostředí by pracovní monitory neměly působit nudně a robustním dojmem. I proto například společnost AOC aktualizuje svou řadu Pro o „ze tří stran bezrámečkový“ design: monitory série 90 hráčům umožňují plně se soustředit jen na děj na obrazovce nebo si vytvořit pohodlné multimonitorové nastavení.

Toto je jen několik příkladů, že dnešní monitory už nejsou jen základním kancelářským vybavením, ale kombinují v sobě i stylovost a pohodlnou funkčnost tak, aby plnily potřeby neustále se měnícího životního stylu spotřebitelů.

Přehled zmiňovaných monitorů AOC

  • AOC PDS241 & PDS271

16:9 monitory IPS monitory ve dvou velikostech; 24″ PDS241 a 27″ PDS271, oba s Full HD 1920 x 1080 bodovým rozlišením a extra tenkým „ze tří stran bezrámečkovým“ designem. Unikátní asymetrický stojan v sobě ukrývá napájení a další kabely, které jsou oddělené v externí modulární schránce. Díky skvělé obrazové kvalitě, velkému barevnému rozsahu, širokým úhlům pro sledování a funkcím jako technologie Flicker-Free tento model plní přání domácím i profesionálním uživatelům se smyslem pro styl. 

  • AOC AGON AG352QCX

Zakřivený monitor s úhlopříčkou 35″ (21:9) a VA panelem, širokoúhlým Full HD rozlišením 2560 × 1080 bodů, časem odezvy 4 ms, obnovovací frekvencí 200 Hz a s podporou Adaptive-Sync. Díky zakřivení 2 000 mm je prohnutý ještě víc než jiné podobné modely, čímž přináší skutečně velmi živý, pohlcující zážitek hráčům i uživatelům libujícím si v multitaskingu. 

  • Z aktuální série 90: AOC I2490PXQU a I2790VQ 

24 a 27palcové monitory s elegantním a jednoduchým, „ze tří stran bezrámečkovým“ designem v olověně šedém rámečku; vybavené nejnovějším panelem s rozlišením Full HD. Dále nabízejí několikero vstupů a funkcí jako technologii Flicker-Free a mód Low Blue Light. K dispozici pak budou v létě.

Štítky: AOC, MČR partneři
Tvoří a pisálkuje na pískovišti jménem PLAYzone.cz už od roku 2011. Zkoušel i jiné pozice, redaktořina a komentování je ale cesta. Přes 10000 článků a bleskovek hovoří za vše. Rád si hraje se slovy, stvořil třeba Zápasovník. Je fanouškem také klasického sportu, ze všeho nejvíc ale miluje jídlo.