Microtransakce jako loot boxy jsou dnes tak velkou součástí moderního hraní, že například tvoří většinový zisk EA. To ale asi nikoho příliš nepřekvapí, že. Za posledního půl roku se 15 evropských států rozhodlo, že se bude aktivně podílet na omezení konkrétně těchto beden s odměnami. Podle posledních zpráv to vypadá, že se k nim brzy přidá i Austrálie.
Australský referenční výbor pro životní prostředí a komunikace (ECRC) provedl průzkum na více než 7 400 hráčů v zemi, aby zjistil, jak reagují na hry založené na náhodných odměnách. ECRC prezentoval výsledky studie během veřejného slyšení v Canberře. Jak se dalo očekávat, studie podporuje myšlenku, že loot boxy jsou "psychologicky podobné hazardním hrám".
Studie přímo uvádí:
Naši výzkumníci naopak tvrdí, že loot boxy sdílí mnoho formálních podobností s jinými formami hazardu, a tak splňují psychologická kritéria k tomu, aby byly považovány za hazard.
Například množství peněz, které jsou hráči ochotni utratit za loot boxy je srovnatelné s množstvím peněz, které utratí problémový gambler. Takový výsledek se dá očekávat, pokud by loot boxy psychologicky představovaly formu hazardu. Není to, co by člověk očekával, kdyby se daly psychologicky srovnat se sbíráním basebalových karet.
Podle ECRC jsou úrovně peněžních výdajů a mentálního nastavení, které se vyskytuje u pravidelných kupujících výherních beden, velmi podobné těm, jaké bývá pozorováno u hráčů například na online automatech. Gambleři pronásledují emocionální ohňostroj výhry tím, že vkládají stále více peněz do hazardní hry. Vzhledem k tomu, že bedny obsahují náhodně předměty, hráči se ztrácí v podobném cyklu.
Není to jen akademický rozdíl. ECRC uvádí, že loot boxy mohou mít škodlivé účinky na zranitelné hráče. Ve zprávě se uvádí, že ti, kteří utrácejí více peněz při mikrotransakcích ve hrách, mají větší pravděpodobnost, že budou trpět závislostí na tradičním hazardu.
ECRC nabídlo několik potenciálních restrikcí na boxech, ale ne úplný zákaz. Tyto hry by se nakonec mohly omezit na osoby starší 18 let (právní věk v Austrálii). ECRC také navrhuje, aby tituly s loot boxy obsahovaly varování před přítomností náhodných předmětů a nebezpečí hazardních her. To jsou ovšem jen návrhy – Austrálie v této záležitosti nepřijala žádné právní předpisy.
Irsko zatím loot boxy za hazard nepovažuje
S vyjádřením přišel na začátku tohoto měsíce také David Stanton z irského ministerstva spravedlnosti. Ten uvedl, že výherní boxy nejsou hazardem v právním smyslu slova. Zároveň pak také dodal, že jeho prohlášení nemá žádný legislativní účinek, ale na druhou stranu je jeho pozice založena na solidním právu.
Říká, že pokud hra nabízí možnost vložit sázku nebo přijmout riziko ztráty pro finanční odměnu v rámci hry, pak musí mít hra platnou licenci, jakou musí podle zákona online casina. Zde je podle něj potřeba rozliš toto kritérium a funkci, kdy hra nabízí in-game nákupy. Jako jsou již zmíněné loot boxy. Ty mají navíc primárně zvýšit šanci na úspěch. Z pohledu práva jsou tyto nákupy reklamní nebo e-commerce aktivitou, a spadají do běžného spotřebitelského práva.
18+ Hrajte zodpovědně. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost.