Přejít k hlavnímu obsahu

Češi v top 10. Jak vypadají aktuální turnaje v Heroes of Might & Magic III?

6. 2. 2023 | 16:20 Gaming
I stará klasika a nekorunovaný král tahových strategií Heroes of Might & Magic III má své turnaje a esportovou scénu. Pojďme si společně projít aktuální šampionáty a jejich vítěze, včetně českých zástupců. Nově také vzniká unikátní příležitost, jak v sérii sponzorovaných showmatchů podpořit Ukrajinu.
Heroes of Might and Magic III
Heroes of Might and Magic III
Zdroj: Ubisoft

Pokud jste po očku sledovali náš článkový seriál o Heroes III Duelu, možná si vybavujete, že o turnajích jsme již jednou informovali. Doba však pokročila a na scéně se objevily nové turnaje a překvapivě i noví vítězové. Do podzimu minulého roku mívala Heroes III Duel scéna vždycky jasno ohledně toho, kdo je v Duelu skutečně nejlepší. Neoddiskutovatelným šampionem býval rumunský hráč a streamer Kyraha, ovšem právě v turnaji King of the Duel, který probíhal na podzim minulého roku, se vše změnilo. Na trůn se totiž usadil polský hráč Gongwazy, kterému, přiznejme si, vyšly mapy proti Kyrahovi na jedničku s hvězdičkou. Celkový prizepool, který byl rozdělen mezi osm nejlepších hráčů, činil cca 14 000 Kč.

Velkým otazníkem tedy bylo, zda od Kyraha přišlo jen momentální zaváhání. Není přeci kapela, aby vyhrával pořád. Nebo bude mít scéna skutečně nového krále dlouhodobě? Odpověď na sebe nenechala dlouho čekat, neboť ihned po vyhlášení vítězů předchozího turnaje odstartoval doposud největší Duel turnaj zvaný Golden Goose. Ten se konal pod záštitou turnajového Heroes III portálu h3.gg a zúčastnilo se jej neuvěřitelných 103 hráčů, z toho i několik Čechů a Slováků. Nejlépe, konkrétně na 7.-8. místě, se umístil český hráč tvořící obsah v anglickém jazyce StygianOne. Paradoxně vzhledem k tehdejší turnajové smršti se nepodařilo získat pro turnaj nové sponzory, a tak prize pool činil „pouze“ cca 4700 Kč a hardware v hodnotě dalších cca 2300 Kč. Vítězem se stal opět Polák Gongwazy, který na své cestě usadil Kyraha na 3. místě.

V době Vánoc se díky daru ve výši 300 EUR od českého sponzora Radima podařilo zorganizovat soutěž pro anglicky a česky hovořící streamery zvaný Radim's Contest. Podmínkou bylo tentokrát své hry nejen streamovat, ale i komentovat v českém či anglickém jazyce. Favorit Kyraha se vzhledem k nevyhovujícímu termínu nemohl zúčastnit. Taktéž Gongwazy se nepřihlásil, neboť není schopen při hře plynule mluvit anglicky. V přihláškách se však blýsknul nejznámější Heroes III streamer Lexiav a jeden z nejsilnějších hráčů současnosti Rus Easy2. Ten taky bez ztráty mapy prošel turnajem jako nůž máslem. Nejvýše umístěný Čech jsem byl tentokrát já, tedy H34D, na 7.-8. místě. StygianOne pak skončil na 9.-12. pozici.

Finální souboj v Heroes III Duelu
Finální souboj v Heroes III Duelu
Zdroj: New World Computing

V současnosti je naplánována unikátní událost a to série showmatchů mezi osmi vybranými streamery a baviči Heroes III scény, kdy cílem těchto zápasů je finančně podpořit Ukrajinu. Mezi vybranými streamery budou probíhat série na dvě vítězné mapy, kdy každá mapa disponuje speciálními pravidly a veškeré finanční dary obdržené během těchto showmatchů streameři odevzdají na podporu Ukrajiny. Na počátku každé mapy budou hráči moci zabanovat tři hrdiny a nově mohou i za poplatek startovního zlata zakázat soupeři po první herní týden používat cestovní kouzla nebo obsadit objekt Eye of the Magi.

Organizátor také zvýšil klasický minutový timer na 2-1:15-0:30, aby mohli streameři více komunikovat s diváky a pobavit své publikum. Již nyní se dary komunity vyšplhaly na krásných 1 000 amerických dolarů. Výtěžek bude následně z 50% použit na pomoc dětským sirotkům na Ukrajině skrze organizaci Friends a z druhé poloviny bude věnován podpoře Ukrajinské armády prostřednictvím organizace Mykolaiv Military Support.

Pozvanými hráči jsou Kyraha, Lexiav, Fizy, Drusdon, Twaryna, BadBoyz, StygianOne a H34D. Mezi zástupci jsou tedy i dva Češi, přičemž pouze já budu komentovat své zápasy v češtině. Doufám tedy, že i vy zabrousíte na můj stream twitch.tv/h34dhunt3r či YouTube kanál youtube.com/@h34d a užijete si nějaký ten Duel ve speciálním a doufám, že i speciálně zábavném režimu.

Bývalý mistr ČR 2009 ve Warcraftu 3, nejlepší Starcraft 2 hráč za rok 2012, hrdý otec dvou dětí a tvůrce Youtube Heroes 3 videí.