
Zatímco výhry na turnajích dělají z hráčů hrdiny, chybná rozhodnutí mimo hru je můžou stát všechno – reputaci, smlouvu, peníze i budoucnost. Esport už dávno není divoký západ. Organizace, ligy i soudy berou pravidla vážně a tresty za jejich porušení bývají nelítostné. Případy astronomických pokut, podmínečných vězení či milionových arbitráží ukazují, že profesionální hraní není jen o skillu, ale i o zodpovědnosti.
Lee „Scout“ Ye‑chan
Právě letos čínský soud napařil tu vůbec nejvyšší pokutu v historii esportu. Mistr světa v League of Legends z roku 2021 musí zaplatit EDward Gaming přibližně 33,4 milionu jüanů, tedy zhruba 106 milionů korun českých. Jde o částku zahrnující škody, vrácení bonusů a mezd, dvouúrokovou penalizaci a právní poplatky.
Tato pokuta je zdaleka nejvyšší registrovanou individuální sankcí v profesionálním esportu. Soudní spor začal v roce 2022 a viditelně posunul hranice možného finančního dopadu pro hráče porušující smlouvu vůči organizaci. Scout tím vytvořil precedens toho, že porušení kontraktu může hráče stát obří balík peněz.

Wang „WeiYan“ Xiang
Čínský tým Rogue Warriors byl před pěti lety pokutován 3 miliony jüanů (tedy cca 9,7 milionu Kč) za nedostatečný dohled nad svým hráčem, jenž se podílel na domlouvání výsledku v nejvyšší čínské League of Legends soutěži. Tým dostal navíc dvouletý zákaz účasti hráče a varování od ligové správy.
Vedle finančního trestu byl hráč WeiYan potrestán celosvětovým dvouletým zákazem účasti v soutěžích League of Legends, což činí tuto kauzu jednou z nejpřísněji potrestaných v čínském esportu. Sankce ilustruje, jak vážně bere LPL i organizace match‑fixing, i když částka je oproti Scoutovi zanedbatelná.

Astralis
Někdejší dánská mašina v roce 2023 neoznámila střet zájmů a svého budoucího analytika požádala o služby ve chvíli, kdy ještě jako trenér vedl konkurenční tým HEROIC. Tento krok sice neměl dopad na výsledky, přesto za porušení pravidel museli Astralis zaplatit pokutu 2,3 milionu korun za ohrožení férovosti soutěže.
Nicolai „HUNDEN“ Petersen měl na svém kontě už několik škraloupů a tato situace jeho reputaci znovu podkopala. Udělaná pokuta pro organizaci patří k málu vysokých sankcích na poli Counter-Strike, protože i když je integrita a transparentnost vždy na prvním místě, tak v CS světě se často řeší jinak než pokutami.

Andy „Reginald“ Dinh
Zpět k „LoLku“. V červenci 2022 společnost Riot Games pokutovala TSM a jeho zakladatele Andyho Dinha částkou přibližně 1,7 milionu Kč za opakované verbální obtěžování a ponižování zaměstnanců a hráčů. Dinhova organizace byla navíc pod dvouletým dohledem, on sám musel absolvovat výchovné školení.
Jedná se o nejvyšší sankci za chování vůči vlastním členům organiazce v historii esportu. Peníze byly podle tvůrců League of Legends věnovány na charitu, spolkům proti šikaně a podpoře duševnímu zdraví. I když částka není astronomická, jde o precedens, u něhož Riot důkladně zasáhl proti kultuře toxického prostředí.

Lee „Life“ Seung‑Hyun
Slavný hráč, který se v pouhých 15 letech stal nejmladším šampionem Global StarCraft League, byl v roce 2016 odsouzen za dva zmanipulované zápasy. Zaplatit musel 70 milionů jihokorejských wonů (cca 1,3 milionu Kč), ale také obdržel dostal 18 měsíců vězení podmíněně a celoživotní zákaz hraní v Jižní Koreji.
V kontextu tehdejších profesionálních korejských soutěží se jednalo o velmi přísný trest. Life navíc přišel o všechny prizemoney spojené s turnaji, v nichž zmanipuloval zápasy, a také si značně poškodil svou reputaci i kariéru. I tento případ je precedensem a varováním pro budoucí profíky, kteří by měli podobné choutky.

Informace se objevují o řadě dalších podezřelých nebo neoficiálních případů. V roce 2019 se například spolumajitel organizace Echo Fox, Rick Fox, dostal do vleklého sporu s dalšími akcionáři společnosti Vision Esports. Konflikt vyústil v interní arbitráž ohledně odkupu podílů, která podle některých zdrojů vedla k vyrovnání v hodnotě až 2,5 milionu dolarů. Nešlo však o esportovou pokutu, ale spíše o obchodní rozkol.
Zajímavý je také případ čínské organizace Newbee, jejíž hráči byli v roce 2020 potrestáni za matchfixing na Dota 2 turnajích. Nešlo ale o klasickou pokutu udělenou nějakým orgánem, ale o důsledné odebrání výher z turnajů (zhruba 2,3 milionu korun) a doživotní zákaz účasti ve všech oficiálních soutěžích pořádaných společností Valve a čínskými esportovými orgány. Organizace se z této kauzy už nikdy nezpamatovala.
Speciální zmínku si zaslouží případ týmu Azubu Frost. Na mistrovství světa 2012 v League of Legends byl tento celek pokutován částkou 690 000 Kč za to, že jeho hráči sledovali strategické informace na diváckých obrazovkách. Riot tehdy vystoupil velmi ostře a dal jasně najevo, jak je pro něj důležitá integrita. Symbolická částka v dnešních měřítkách je důležitým precedensem v začátcích kompetitivního League of Legends.