Přejít k hlavnímu obsahu

Nová MČR sezóna plně odstartuje za týden. Dokážete vyjmenovat všechny mistry České republiky?

25. 3. 2022 | 08:39 Counter-Strike 2 MČR
Nová éra MČR v počítačových hrách se začala psát v roce 2011. Tehdy u toho ještě nebyl Counter-Strike: Global Offensive, nejnovější titul série se přidal o rok později. I tak jsme už v této hře poznali deset týmů mistrů České republiky. Od letošního roku se název seriálu zkracuje na samotné MČR, revoluční jsou ale úplně jiné novinky. Poprvé mezi týmy již příští týden rozdáme milion korun, ještě než se k tomu ale dostaneme, tak se podíváme do historie. Znáte všechny mistry?
MČR 2021
MČR 2021
Zdroj: PLAYzone

Counter-Strike: Global Offensive vyšel v roce 2012 a mezi oficiálními MČR tituly okamžitě nahradil Source, zatímco 1.6 ještě jednou zůstala. Nasazenou jedničkou na MČR byl tým eXtatus s bratrskou dvojicí MrHanz a hellk, ten se ale do finále nedostal, podobně jako třeba eSuba. Winners Bracket celého turnaje ovládl tým BEASTS okolo GuardiaNa, který zariskoval a kromě sneixe kompletně přešel přešel z „jedna šestky“. Na MČR se GuardiaN, sneix, kap1, xray, uno dostali na poslední chvíli, ale nakonec si podmanili i samotné finále proti týmu nEophyte (Bordel, pussyhead, Luka5, pep1k, KLOCEK). BEASTS se tak nesmazatelně zapsali do historie. Zajímavostí toho roku je, že poslední MČR v CS 1.6 ovládli CSERVERS v čele s oskarem.

BEASTS (MČR 2012)
BEASTS (MČR 2012)
Foto: PLAYzone

MČR se s dalším ročníkem přesunulo do Prahy na veletrh For Games. Jak bývalo zvykem, skoro v žádném týmu oproti předchozímu ročníku nezůstal kámen na kameni a nejvíce se přestavba podařila eSubě. Úřadující mistr uno dal dohromady silnou sestavu, ve které vedle zkušených jmen zářily mladé pušky STYKO a Wantyyyy. Již na děleném pátém místě se s turnajem rozloučil oskar v iNfernity Gaming, pro něhož jde až do loňského roku o jedinou účast na MČR v CS:GO. Pětici ve složení uno, rusel, giotive, Wantyyyy, STYKO ve finále vyzval tým Authority Gaming (Dev1, ecko, theton, barb1, queztone), sestava mnoha známých jmen se na více než jednu mapu ale nezmohla. Pro eSubu jde o jediný titul, který v historii CS:GO získala.

eSuba (MČR 2013)
eSuba (MČR 2013)
Foto: eSuba

Třetí ročník se sice opět odehrál v Praze, ale fanoušci byli svědky netradičního formátu. Přímo na letňanské výstaviště totiž zamířily pouze dva nejlepší týmy, které nejlépe zvládly offline kvalifikaci na LanCraftu. Samotné finále tedy bylo bojem o vše, nebo nic. Jasným favoritem byli nEophyte s úřadujícími šampiony unem a STYKEM. Konkurenti ze Cyborg Factory (jEkYL, KLOCEK, smetysh, NaturaL, Zuhi) nepotrápili soupeře ani na jedné mapě a nEophyte ve složení barb1, KAPARZO, uno, STYKO, Zero triumfovali. Pro una šlo navíc o třetí titul v řadě. Zajímavostí také je fakt, že až do loňského roku šlo o jediné BO5 finále MČR.

nEophyte (MČR 2014)
nEophyte (MČR 2014)
Foto: nEophyte

Rok 2015 je v historii známý jako velký návrat do Brna. Výstaviště BVV bylo nažhavené na ty nejlepší bitvy v republice, a také se jich dočkalo. Jednotlivé skupiny podle očekávání ovládli nEophyte a eSuba, a právě tyto dva celky se také utkaly ve velkém finále. eSuba (benq1, MonttY, HenkkyG, rdO, KAPARZO) zcela suverénně zvítězila na první mapě, organizace obhájců prvenství ale ukázala svou sílu a BO3 sérii dokázala otočit. nEophyte ve složení frozen, barb1, ecko, queztone, DEV7L získali titul a jádro této sestavy začalo psát historii. Neuvěřitelný zápis měl na kontě také frozen, který se stal mistrem v pouhých 13 letech.

nEophyte (MČR 2015)
nEophyte (MČR 2015)
Foto: PLAYzone

Během roku 2016 se na scéně vykrystalizovala jasná jednička, kterou si všichni dobře pamatují – eXtatus. Jádro předchozích mistrů zůstalo pohromadě, ale na samotném MČR to nemělo snadné. KETUBOR a spol. totiž do turnaje vstoupili prohrou a v boji o udržení již prohrávali 0:1. Jakmile ale těsně zvládli následující mapu, tak už byli nezastavitelní. Kvůli postoupení až ze druhého místa skupiny museli eSubu tentokrát vyřadit už v semifinále a finálový duel proti Universe (luko, SHOCK, wEAMO, MadMax, rufus2K) byl už jen třešničkou na dortu. Pětice ve složení frozen, queztone, DEV7L, ZEDKO, KETUBOR získala pro organizaci eXtatus první CS:GO titul, KETUBOR se navíc zapsal do historie jako první mistr v roli trenéra i hráče.

eXtatus (MČR 2016)
eXtatus (MČR 2016)
Foto: PLAYzone

I v další sezóně byli eXtatus favority na titul, tentokrát však byl tento statut silnější než kdy předtím. Půl roku před MČR se totiž stali prvním domácím profesionálním CS:GO týmem, jehož ambice sahaly i za hranice. Jak už to ale bývá, MČR umí být speciální. eXtatus i eSuba prošli celým turnajem jako nůž máslem a finálová bitva slibovala možná vůbec nejlepší podívanou v historii. A to se také stalo. eSuba (HenkkyG, fredi, BLUEE, Pechyn, CaNNiE) sebrala první mapu, eXtatus srovnali a rozhodující Nuke byl neuvěřitelnou přetahovanou. Čtyřčlenné jádro obhájců prvenství z eXtatus však mělo o něco málo navrch, což rozhodlo. Tři hráči z týmu ve složení frozen, queztone, DEV7L, ZEDKO, MonttY navíc zkompletovalo zlatý hattrick.

eXtatus (MČR 2017)
eXtatus (MČR 2017)
Foto: PLAYzone

Po konci full-time projektu eXtatus nebylo jasné, co s týmem obhájců bude. Většina ale zůstala pospolu, protože kluci chtěli získat ještě jeden titul, než frozen odejde do světa. Jejich zaměstnavatelem se stala organizace Gunrunners, která tímto získala šanci na svůj druhý MČR titul napříč všemi tituly. Nejspíše vás nepřekvapí, že i v tomhle roce procházeli eSubáci i frozen a spol. turnajem naprosto hladce, opět se tak schylovalo k bitvě gigantů. eSuba (Pechyn, ZEDKO, Fraged, SHOCK, HenkkyG) chtěla zlomit prokletí, ale znovu se to nepodařilo. Zatímco ZEDKO si na přestup nevybral ideální chvíli, tak frozen, queztone, DEV7L, The eLiVe, fredi se v Gunrunners stali staronovými mistry ČR a zakončili tím svoji éru nadvlády.

Gunrunners (MČR 2018)
Gunrunners (MČR 2018)
Foto: PLAYzone

Nejvíce otevřené mistrovství v historii, to byly CS:GO boje v roce 2019. Po dlouholeté jedničce zůstaly jen vzpomínky a trůn byl uvolněný. Favoritů bylo více, ale například eSuba po slabších výkonech ve skupinách vypadla již ve čtvrtfinále, čímž opět neprolomila prokletí trvající od roku 2013. Do finále se dostali noví reprezentanti eXtatus a zástupci týmu ECLOT (K1-FiDa, beryP, nbqq, ZEDc, rko). S eXtatus se před turnajem moc nepočítalo, o to silnější ale byli a rozloučení organizace eXtatus se scénou nakonec ověnčili zlatým písmem. Pechyn, Fraged, luko, desty a wEAMO jsou vůbec nejpřekvapivější mistři historie.

eXtatus (MČR 2019)
eXtatus (MČR 2019)
Foto: PLAYzone

Rok 2020 byl rokem vzniku spousty profesionálních projektů. Takový posun za krátkou dobu scéna ještě nezažila, nejkrásnější příběh ale začali psát SINNERS, kteří při svém prvním roce existence chtěli ovládnout domácí scénu a posléze zamířit do zahraničí, což jak už víme, se jim letos náramně daří. Vodafone MČR 2020 sice muselo proběhnout pouze online, SINNERS ve složení ZEDKO, beastik, SHOCK, NEOFRAG, CaNNiE ale byli i přesto v nejlepší formě. Skupinou prošli bez ztráty kytičky, v semifinále po slabších začátcích map přehráli eSubu a zbrusu novou trofej při své účasti dokonali výhrou 3:1 ve finále nad Entropiqem (leckr, AJTT, capseN, HONES, daxen). Pro čtyři hříšníky navíc šlo o první MČR titul v kariéře.

SINNERS (MČR 2020)
SINNERS (MČR 2020)
Foto: PLAYzone

Trend z roku 2020 pokračoval i nadále, ambice domácí špičky byly stále vyšší. SINNERS už na česko-slovenské scéně nějaký ten turnaj vynechávali a dali prostor ostatním týmům získat nějakou tu trofej. Na MČR ale nechyběli a nenechali si vzít to, co jim od minulé sezóny patřilo. Sestava od té doby prošla jedinou změnou, největší česká Counter-Strike ikona oskar pomohla týmu získat spoustu úspěchů také ve světě. Zpět před živým publikem ztratili SINNERS už ve skupině mapu proti ENTERPRISE (The eLiVe, forsyy, matys, Adejis, manguss), stejného soupeře však vyzvali i ve finále a předvedli jednostrannou show poměrem 3:0. ZEDKO, beastik, SHOCK a NEOFRAG obhájili titul, oskar získal v CS:GO svůj úplně první.

SINNERS (MČR 2021)
SINNERS (MČR 2021)
Foto: PLAYzone
Tvoří a pisálkuje na pískovišti jménem PLAYzone.cz už od roku 2011. Zkoušel i jiné pozice, redaktořina a komentování je ale cesta. Přes 10000 článků a bleskovek hovoří za vše. Rád si hraje se slovy, stvořil třeba Zápasovník. Je fanouškem také klasického sportu, ze všeho nejvíc ale miluje jídlo.