Přejít k hlavnímu obsahu

Testujeme Sound Blaster X-Fi Fatal1ty FPS

V minulém článku jsem se zabýval hodnocením sluchátek Fatal1ty Gaming Headset. Dnes mě čeká další produkt týkající se zvuku, a to přímo zvuková karta. Shodou okolností jsem si minulý rok v září kupoval novou mašinu a vyvstala mi otázka, jakou konfiguraci zvolit. Jakožto vášnivý (v té době) hráč, o hudbě nemluvě, jsem chtěl nějakou pořádnou „zvukárnu", která dokáže uspokojit moje touhy. Proč jsem si zvolil PC Creative X-Fi Fatal1ty FPS a jak jsem s ní spokojen se dočtete uvnitř článku.
Výchozí obrázek

Sound Blaster X-Fi Fatal1ty FPS

V minulém článku jsem se zabýval hodnocením sluchátek Fatal1ty Gaming Headset. Dnes mě čeká další produkt týkající se zvuku, a to přímo zvuková karta. Shodou okolností jsem si minulý rok v září kupoval novou mašinu a vyvstala mi otázka, jakou konfiguraci zvolit. Jakožto vášnivý (v té době) hráč, o hudbě nemluvě, jsem chtěl nějakou pořádnou „zvukárnu", která dokáže uspokojit moje touhy. Proč jsem si zvolil PC Creative X-Fi Fatal1ty FPS a jak jsem s ní spokojen se dočtete uvnitř článku.

Hodně luxusní design, čelní panel a dálkové ovládání, kterým tato zvukovka disponuje je také jedním z faktorů proč jsem nakonec koupil právě tuto. Kdo by nechtěl mít na "kejsu" přední panel, díky kterému může zvuk a dokonce i počítač ovládat pomocí dálkového ovladače. Nemůžu si to vynachválit, jelikož jsem hodně líne stvoření a velmi rád sleduji filmy z povzdálí ze své postele. Už žádné otravné vstávání kvůli regulaci hlasitosti (jasně, máme už repráky s dálkovým ovládáním, ale tenhle ovladač dokáže mnohem víc), už žádné otravné pohyby navíc, kvůli přeskočení nudné sekvence. Pokud jste šikovní, dokážete si ovladač nakonfigurovat tak, že umí snadno přepínat v playlistu mezi záznamy (hodně využívám při sledování serialů), přetáčení úvodní znělky a třeba otevíraní nových souborů. Možnosti jsou dá se říct neomezené.

Sound Blaster X-Fi Fatal1ty FPS

Tím ovšem využití čelního panelu nekončí. Další pro mě dosti užitečnou věcí je vstup na sluchátka. Sice má větší díru než je standardní jack, ale balení je dodáváno včetně pozlacené redukce (když jsem u toho zlata, celá zvukovka je pro lepší vodivost pozlacena). Pořád měnit kabely z repráků do sluchátek. Těm dnům je konec. Teď stačí snadno šoupnout sluchadla do čelního panelu a viola je hotovo. Navíc si můžete nastavit specialní vlastnosti zvuku pro sluchátka, například pokud sluchatka budou v panelu, automaticky se vypne zvuk v reprákách. Také je možné nastavit si bassy a ostatní věci, kterými si můžete zpříjemnit poslech nejen hudby. Panel má pak další různá udělátka, která jsem zatím nevyužil, ale určitě se někdy na něco budou hodit.

Další docela podstatnou věci pro používání zvukárny je software a drivery, se kterým je dodávána. Instalace se neliší od již zaběhlých standardů, párkrát kliknete na „Next" respektive na „Další". Pak se váš počítač restartuje a již nabíhá s novým zvukem. Software má tři módy zvuku a jeho následného nastavení. „Gaming mode", o kterém se rozepíšu já, pak tu máme „Music" a „Cinema". Pro mě velký problém bylo zprvu nastavení subwooferu. Mám rád bassy, jenže ejhle. Zvuk se podobal sluchátkům položeným na talíř. Po chvilce bádání a nastavování se konečně z repráků začal linout ten lahodný zvuk, který asi nikdy díky integrované zvukovce nedosáhnete. Problém mi vyřešil „Gaming mode". V nastavení jsem si vybral zesílení bassů a následně nastavil dB. Možnost je také nastavení vykrystalizování zvuku, equalizér a THX nastavení. Všecko jsem pošteloval ke své dokonalosti a musím říct, že zvuček je to jedna báseň. Při poslechu mp3 jsem se dřív spokojil s kvalitou 160kbit CBR, protože mi to přišlo všechno stejné. Teď je ta kvalita znát a to dost. Ještě, že se ke mně dostává hudba v kvalitě 320kbit CBR, takže... No, co si budem povídat, sousedi mě moc rádi nemají (po chvilce trošku hlasitého poslechu mojí oblíbené elektronické muziky, kde se s bassy nešetří, mě nemají rádi ani rodiče). Disponuji 5+1 repráky, takže sledování filmů se blíží kinu. Zvukárna ma certifikát THX, zvuk z filmu vás naprosto pohltí a dodá tomu tu pravou atmosféru, například když sledujete horor a autenticky se za vámi ozvou kroky. Dokonce i moje lajcká přítelkyně, která se u mě dívala na film, to komentuje se slovy „Ty vole, to je fakt jak v kině." I kdybyste měli nějakou krystalku nebo praskáčky (méně kvalitní repráky), tak z nich zvukovka vyždíme maximální možnou kvalitu.

Nyní se vrhnu asi na nejhlavnější důvod, kterým by pro vás měl být nákupu právě této vecičky. Naprosto luxusní zvuk, který na mě vybafl při hraní HL2:EP2, mmm, dokonce jsem při hraní dostal i husí kůži, protože, prostě... Co říct, vystihnu to snad jedním slovem, asice „wow!". Při hraní CS16 už to bylo o kapánek horší. Zdálo se mi, že zvuk je až moc hlasitý a výšky jsou silnější než bassy. Ale to je spíše o nastavení, které já jsem línej řešit. Zvuk v Crysis, CoD4 a nebo i v NFS:MW, všude jsem měl z hraní o poznání lepši pocit. Jednoznačně nejlepší zvuk, který jsem kdy na počítači slyšel.

Ano, můžou se najít jistá kritici a kecálkové, kteří hledají ve všem jen vady. Doporučuju vám koupit tuhle zvukovku a hledat... Až něco najdete, napište mi klidně na icq. Jsem moc zvědav. Také určitě hodně záleží na vašich možnostech, tedy co jsem zmiňoval výše, jakými disponujete repráky nebo sluchátky.

Sečteno podtrženo, jsem moc rád, že mám právě tuhle zvukovku a nemálo mých kamarádů dokázala ohromit ať už čelním panelem anebo zvukem, který se line při vstupu do mého pokoje.

Sound Blaster X-Fi Fatal1ty FPS